"Відчуваю, що у цій залі амністія багатьом потрібна буде..."
01.06.05 11:42
3854
Стенограмма 40-ого (утреннего) заседания Верховной Рады Украины, 31 мая 2005 года. Рассматривались проект закона об амнистии фальсификаторов выборов и инцидент между народными депутатами и милицией в Ужгороде
ЗАСІДАННЯ СОРОКОВЕ
Сесійний зал Верховної Ради України
31 травня 2005 року, 10.00 година
Веде засідання Голова Верховної Ради України ЛИТВИН В.М.ГОЛОВА. Доброго ранку, шановні народні депутати, запрошені та гості Верховної Ради України! Прошу, шановні колеги, підготуватися до реєстрації. Увімкніть систему "Рада".
Зареєструвалися в сесійній залі 419 народних депутатів. Ранкове засідання Верховної Ради України оголошую відкритим. Шановні колеги, прошу прослухати оголошення.
Відповідно до пункту чотири статті 4.2.2 Регламенту Верховної Ради України оголошую про саморозпуск депутатської групи "Союз". У її складі на 31 травня 13 народних депутатів України.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про статус народного депутата України" та статті 4.2.2 Регламенту Верховної Ради України інформую про входження народного депутата України Бандурки Олександра Марковича до складу депутатської фракції Народної партії. (Оплески)
Шановні колеги!.. Шановні народні депутати!
Зараз біля Верховної Ради зібралися громадяни України, зокрема, представники Української спілки ветеранів Афганістану. Вони вимагають від Верховної Ради невідкладно вжити ряд заходів.
У зв'язку з цим я прошу Комітет з питань безпеки і оборони Георгія Корнійовича Крючкова, Цибенка Петра Степановича, я передам вам відповідні документи. Прошу невідкладно опрацювати необхідні зміни до законів з тим, щоб на наступному пленарному тижні могли їх розглянути і прийняти відповідні рішення.
Окрім того, я прошу на їхню пропозицію внести проект рішення про створення про створення при Верховній Раді України дорадчого ветеранського органу, враховуючи, що цей орган ліквідований як центральний орган виконавчої влади. А хтось, очевидно, повинен цими проблемами опікуватися.
Шановні колеги, дві фракції вимагають перерву. Давайте домовимося таким чином: я оголошу зараз перерву на 20 хвилин, не більше того, перерву о 12-й годині не будемо проводити. Хочу сказати, що наступних перерв не буде, щоб знали однозначно. Хочу приготувати керівників всіх... доповідачів по законам, які будуть розглядати, якщо буде блокована трибуна, щоб доповідали з місця.
В іншому випадку я буду ставити всі закони на голосування, а Верховна Рада хай бере на себе відповідальність, приймає рішення чи не приймає. Бо все інше - це нагадує вже відповідний фарс.
Прошу зібратися в Кабінеті Голови Верховної Ради, перерва до 10 години 30 хвилин.
ПІСЛЯ ПЕРЕРВИГОЛОВА. Прошу займати свої місця, будемо продовжувати нашу плідну діяльність. Щойно відбулося засідання Погоджувальної ради. Перед тим, як поінформувати вас про результати засідання Погоджувальної ради, ініціатори, які вимагали перерву мають право для виступу у межах трьох хвилин.
Ігор Михайлович Шурма буде виступати від двох фракцій: фракції "Демократичні ініціативи" і Соціал-демократичної партії України (об'єднаної), будь ласка.
10:53:27 ШУРМА І.М.
Ігор Шурма, фракція Соціал-демократичної партії України (об'єднаної). Фракція Соціал-демократичної партії України (об'єднаної) наголошує, розгляд подій із застосуванням сили та побиття народних депутатів України не мають нічого спільного із звітом Спеціальної слідчої комісії Верховної Ради, предметом аналізу якої є факти репресій переслідувань. Те, що відбулося у місті Ужгород в ніч з 20 на 21 травня нинішнього року, а саме, застосування сили та побиття народних депутатів України Прошкуратової, Шуфрича, Воюша є прикладом свідомого і грубого порушення владою Конституції України, зокрема, 80-ї статті та Закону України "Про статус народного депутата України". В цю ніч, прикриваючись законом, справжнє обличчя влади було кардинально відмінним від того, що демонструється нею на закордонних форумах та шпальтах іноземних видань.
Факт застосування сили до народних депутатів України є, звичайно, неприємним не тільки для потерпілих, але і для української дійсності. В той час, як проходять дні України у Бундестазі, влада не зацікавлена слухати і обговорювати питання сценарію і хроніки подій. Сьогодні відчувається намагання зняти гостроту питання шляхом затягування і перенесення. Влада при цьому, без сумніву, виграє, але чи виграє від цього суспільство.
Ми переконані, що цій ситуації можна було б запобігти, але зустріч з Президентом України не відбулася, оскільки перший помічник Президента Третьяков не відповів на прохання організації зустрічі з групою депутатів Соціал-демократичної партії України (об'єднаної), не дивлячись на те, що до нього зверталися тричі. Сьогодні ми не виносимо на розгляд проблем пов'язаних з реалізації банкопроекту номер один - знищення Соціал-демократичної партії України (об'єднаної). Але фракція наполягає визнати невідкладним розгляд цього питання, власне, сьогодні, розходиться про те, що, якщо вчора була застосована сила до народних депутатів, і це не стало предметом обговорення у парламенті встановлення порушників притягнення до відповідальності, то на який захист можуть розраховувати депутати обласних, районних, сільських і селищних рад та й зрештою простий маленький українець. Ми домагаємося публічного розгляду цього питання у парламенті, оскільки вважаємо похідним відсторонення від виконання службових обов'язків бійців з підрозділу "Сокіл". Ми переконані, що розвиток подій, пов'язаних із застосуванням сили це є політична воля тих сил, які находяться при владі. Мета: налякати опозицію, продемонструвати їх беззахисність з одночасною демонстрацією безкарності по відношенню до правоохоронців, які захищають владу, можуть порушувати закони.
Фракція СДПУ звертається до всіх колег з пропозицією не залишати осторонь і протягом голосування прийняти рішення про невідкладний розгляд сьогодні. У протилежному випадку у нас залишається єдина можливість, це єдина можливість відстоювати своє право блокування. Якщо ви проголосуєте за пропоновану пропозицію Головою Верховної...
ГОЛОВА. Будь ласка, 10 секунд, завершуйте виступ.
ШУРМА І.М. Якщо ви підтримуєте пропозицію Голови Верховної Ради про виокремлення даної позиції при слуханні завтрашнього дня, це буде, очевидно, компромісом Верховної Ради. Дякую.
ГОЛОВА. Дякую. Шановні колеги, на засідання Погоджувальної ради обговорювалася пропозиція, яку внесли дві фракції, щоб сьогодні невідкладно розглянути питання про інцидент між народними депутатами України та працівниками правоохоронних органів, що стався 21 травня 2005 року у місті Ужгороді. Ця пропозиція дістала підтримку трьох депутатських фракцій.
Водночас була внесена компромісна пропозиція у зв'язку з необхідністю, що Верховна Рада адекватно відреагувала на цей випадок. Пропонується, щоб у середу, коли ми будемо розглядати звіт тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань перевірки дотримання конституційних прав і свобод людини і громадянина, спочатку розглянути питання про інцидент між народними депутатами України та працівниками правоохоронних органів, що стався 21 травня 2005 року у місті Ужгороді. Розглянути його відповідно до регламенту, визначитися щодо рішення, а потім перейти до розгляду другого питання. О такі дві пропозиції. Ця друга пропозиція дістала підтримку практично всіх керівників депутатських груп і Фракцій. Але зважаючи на наполягання Фракції соціал-демократичної партії України (об'єднаної), я зараз ставлю на голосування пропозицію, прошу уваги: щоб сьогодні розглянути питання про інцидент між народними депутатами України та працівниками правоохоронних органів, що стався 21 травня 2005 року у місті Ужгороді. Голосується ця пропозиція для включення до порядку деного і розгляду сьогодні. Прошу, шановні колеги, визначатися.
10:58:44
За-164
Рішення не прийнято. По Фракціях, будь ласка: "Наша Україна" - 3, Комуністів Фракція - 50, "Регіони України" - 46, Народна партія - 0, СПУ - 1, Блоку Тимошенко - 1, Українська народна партія - 2, СДП (о) - 20, "Єдина Україна" - 2, "Демократична Україна" - 2, партія "Промисловці, підприємці України" - 5, Демократичні ініціативи - 10, позафракційні - 22.
Тому, шановні колеги, я зараз поставлю на голосування другу пропозицію, яка знайшла підтримку у членів погоджувальної ради, про включення до порядку деного питання про інцидент між народними депутатами України та працівниками правоохоронних органів України, що стався 21 травня 2005 року в місті Ужгороді і розгляд його 1 жовтня, 1 червня вибачте, як окреме, як окремого питання, 1 червня, перепрошую. Прошу голосувати.
10:59:56
За-320
Рішення прийнято, по Фракціях, будь ласка: "Наша Україна" -11, Комуністів - 54, "Регіони України" - 50, Народна партія - 24, СПУ - 23, Блоку Тимошенко - 20, Українська народна партія - 12, СДП (о) - 20, "Єдина Україна" - 19, "Демократична Україна" - 19, партія "Промисловці, підприємці України" - 15, Демократичні ініціативи - 14. Позафракційні - 29.
Для розгляду проекту Закону про амністію 5639-2 (друге читання). Андрій Васильович Шкіль, будь ласка.
Шановні колеги! Ми домовилися працювати для того, щоб виконати розклад засідання, то я просив би дуже оперативно нам, тільки з принципових питань. Будь ласка.
11:13:31ШКІЛЬ А.В.
Шановні колеги народні депутати! Шкіль Андрій, фракція Блоку Юлії Тимошенко.
Я хотів би зразу наголосити, законопроект у другому читанні, який ми пропонуємо, доопрацьований і доправлений комітетом, враховані практично всі пропозиції щодо амністії, поправок до Закону щодо амністії, треба прийняти цей законопроект.
Повірте, я думаю, що тут дуже багато зацікавлених осіб буде в цій залі.
ГОЛОВА. Йдемо по поправках.
ШКІЛЬ А.В. Тому я пропоную.
ГОЛОВА. Поправка номер один. Наполягають на ній. Мішура, будь ласка, мікрофон.
11:14:22МІШУРА В.Д.
Мішура, фракція комуністів. Я хотів би наголосити, що ветерани Великої Вітчизняної війни вважають, що помаранчева влада не надала 60-річчю перемоги високого суспільного звучання і тим самим безсовісно поставилася до наших батьків і матерів - переможців у Великій Вітчизняній війні, які не зрадили свою Батьківщину, захистили свою землю, свої родину, свої духовні, моральні цінності. Тож нехай ті, хто здійснив злочини у незалежній України пам'ятають, що своїм виходом на волю вони мають завдячувати героїзму і мужності тих, хто 60 років тому підніс над фашистським рейхстагом червоний прапор Перемоги. Можливо милість держави до тих, хто спіткнувся, осяяна зв'язком із перемогою над нацизмом, стане і утвердженням думки, що влада, яка воює із історичною правдою про минуле, не має майбутнього. Я просив би проголосувати поправку про те, що амністія у зв'язку з 60-тиріччям Перемоги у Великій Вітчизняній війні, настоюю на цьому.
ШКІЛЬ А.В. Ну, а цю поправку відхилено з одної тільки причини, по-перше, тому що зараз приймаємо ми закон про амністію, а роковини вже минули - це перше. Друге.
ГОЛОВА. Давайте будемо голосувать. Шановні колеги, ставиться на голосування поправка № 1, автори народні депутати Маркуш і Мішура. Прошу голосувати.
11:16:03
За-224
Рішення не прийнято. Не встигли? Хто за те, щоб повернутися до розгляду цієї поправки? Прошу голосувати.
11:16:28
За-249
Повернулися. Ставлю на голосування поправку №1 народні депутати Маркуш і Мішура. Прошу голосувати.
ШКІЛЬ А.В. Комітет не підтримує. Голосуйте.
11:16:48
За-258
Поправка прийнята.
Так, поправка №3, наполягають на ній? Симоненко Петро Миколайович? Ні. Поправка №5, наполягаєте на ній? Ні. Так. Ідемо далі.
Поправка №13. Бондарчук, наполягаєте? Олександр наполягає. Бондарчук, Фракція комуністів, будь ласка, мікрофон.
11:17:19 БОНДАРЧУК О.В.
Уважаемые коллеги, я предлагаю распространить амнистию на тех правонарушителей, которые совершили преступление и которым на момент преступления было менее 18 лет. Дело в том, что вот эти молодые люди очень часто идут на такой преступный путь именно потому, что само государство, капиталистический режим, они воспитывают в людях и их собственно подталкивают вот к такому вот поведению, которое вообщем-то выходит за рамки законов. Поэтому и предлагается поддержать эту поправку, понимая, что этих людей, молодых людей, тюрьма не научит нормальной жизни. Только при нормальной поддержке в трудовых коллективах через занятость молодежи, создание новых рабочих мест для молодежи, через нормальное радио, телевидение, соответствующие программы можно создать нормальное общество. Прошу поддержать эту поправку.
ШКІЛЬ А.В. Я думаю, що у даній ситуації, звичайно, нікого тюрма доброму нічого не вчить, рідко такі трапляються особи. Але тут у нас є те, що в принципі 17-літні.... несуть кримінальну відповідальність, а тільки... не така вже й значна категорія, з одного боку, але слідчі ізолятори, справді, наповнені достатньо великою кількістю подібним елементом. Так що прошу.
ГОЛОВА. Ставиться на голосування поправка номер 13, автор народний депутат Бондарчук, це четверта сторінка.
11:19:13
За-89
Поправка не підтримана. Поправка 14-та. Адам Чікал наполягає на ній? Ні.
15-та. Бондарчук, наполягаєте на ній? Бондарчук, наполягаєте на 15-й поправці? Ні, знімає.
16-та поправка, Беспалий і Ключковський. Наполягаєте? Ні. Ну от же ж не наполягає людина.
17-та, Пеклушенко. Наполягаєте? Ні.
Андрій Шкіль відмовляється.
Іван Заєць наполягає? Ні.
26-та. Борис Беспалий наполягає. Мікрофон Бориса Беспалого.
11:20:00 БЕСПАЛИЙ Б.Я.
Шановні колеги, як відомо, законопроект про амністію був внесений як акт милосердя Президентом України Віктором Ющенком. І зрозуміло, що людина, яка брала участь у виборах і перемогла, він поставився тут з максимальним гуманізмом до учасників виборчих перегонів. Можливо, тому в цьому законопроекті запропонована амністія за статтями 157, 158, 159, тобто за всі виборчі порушення. Я думаю, що Президент, його мотиви тут зрозумілі, але так само будуть зрозумілі і наші мотиви. Якщо ми, враховуючи, що Президент має право помилування, що він може його застосувати, зокрема до тих людей, які були втягнуті у порушення виборчого законодавства, але, розуміючи, що організатори виборчих порушень і натхненники мають нести відповідальність, ми пропонуємо все-таки на ці статті не поширювати амністію, і нам незрозуміло, чому комітет відхилив...
ГОЛОВА. Будь ласка, комітет позиція.
ШКІЛЬ А.В. Комітет чітко дав в своєму голосуванні у підтримку законопроекту про амністію ці три статті. Зараз, якщо ви знаєте, внесено до сесійної залі, уже скоро буде розмножено, Закон про амністію щодо тих, хто порушив виборчі статті. Тобто ще один буде законопроект, який буде голосуватися окремо. Не забувайте, що амністія голосується раз на рік. Тобто не ріже, ніж раз на рік.
Тому я наголошую, що хай ці статті залишаються, а все одно прерогатива суддів буде, як їх до кого застосувати. Повірте, у даній ситуації це тільки допоможе.
ГОЛОВА. Добре. Голосуємо. Ставиться на голосування поправка 26-та. Автори народні депутати Беспалий, Ключковський.
11:22:10
За-117
Рішення не прийнято.
Поправка 21-ша. Іван Заєць, будь ласка.
11:22:22ЗАЄЦЬ І.О.
Шановний доповідачу, шановні народні депутати. Суть моєї поправки полягає в тому, що не поширювати амністію до осіб, які займалися фальшуванням виборчого законодавства. Ви знаєте, що цей процес до кінця не доведено, що тих, хто замовляли фальшування, хто фактично знущався над людьми. А в населених пунктах, особливо в селах, над цими людьми дуже знущалися. І якщо ми застосуємо амністію, це буде вкрай несправедливе рішення до таких людей. Тим більше, що в 2006 році ми будемо мати вибори до Верховної Ради і знову ж таки люди поводитися таким чином: робимо, що хочемо, берімо гроші, знущаємося. Але нас візьмуть і амністують. Тому я наполягаю на тому, щоб була внесена моя поправка про незастосування амністії до осіб, які займалися фальшуванням виборчого законодавства. Я думаю, що комітет має підтримати таку пропозицію, бо інакше це просто знущання над правом і несправедливо.
ШКІЛЬ А.В. Я хочу наголосити: знаєте, це ж не звільнення від відповідальності і це не амністування всіх поспіль. Повірте, це така незначна категорія осіб буде амністовано, що навіть я не вважаю за необхідне про це говорите, повірте. Зараз лежить в Верховній Раді закон про те, щоб амністувати усіх, наголошую, усіх учасників процесу. Тому тут я пропоную компроміс.
ГОЛОВА. Шановні колеги, ставиться на голосування поправка 21 Івана Зайця. Прошу визначатись.
11:24:11
За-135
Рішення не прийнято.
Так, будь ласка, 20 поправка. Шкіль.
ШКІЛЬ А.В. Я хотів би наголосити на тому, що ця поправка, вона полягає в тому, щоб не зняти статтю сьому із пункту "з". Що це означає? Це лишити права адміністрації когось давати під амністію когось, когось ні, тобто так звані злісні порушники режиму. У нас, знаєте, ситуація вже така, що практично всі можуть в будь-який момент стати порушниками того чи іншого режиму, а особливо в місцях позбавлення волі. І як на мене, недемократична норма: людина потрапила в стіни в'язниці. Якщо вона там порушила закон, вона буде за нього нести пряму і безпосередню відповідальність. А злісне порушення режиму для мене це не може бути, як для правника, підставою для зняття людини з права на амністію. Тому я пропонував би підтримати цю мою поправку.
ГОЛОВА. Ставиться на голосування поправка 20 Андрія Шкіля.
ШКІЛЬ А.В. Прошу підтримати.
11:25:31
За-89
Рішення не прийнято.
Поправка 28 - Беспалий, Ключковський.
Мікрофон, будь ласка, Беспалого.
11:25:41БЕСПАЛИЙ Б.Я.
Борис Беспалий, блок Віктора Ющенка "Наша Україна".
Шановні колеги! Ми з Ключковським пропонуємо не поширювати амністію на осіб, які зловживали владою або службовим становищем при обтяжуючих обставинах, що передбачено, а також у зв'язку із виборчим процесом.
Я наголошую, що в даному випадку, і це принципово, йдеться зовсім не про дрібних порушників, тому що зловживати владою або службовим становищем могли тільки посадовці, тільки можновладці. Якщо ми не приймемо цю поправку, то це значить, що ми звільняємо апріорі від відповідальності організаторів і натхненників фальшування на виборах.
Це є тестове голосування для Верховної Ради. І я звертаю увагу шановних колег, що такі зловживання допускалися проти дуже багатьох, тих, хто тут знаходиться в залі, і не тільки на виборах Президента, і не тільки проти команди Ющенка. Тому ми розраховуємо і сподіваємося на вашу підтримку. Дякую за увагу.
ГОЛОВА. Шановні колеги! Оскільки пояснення від комітету з цього приводу звучало, я ставлю на голосування поправку 28 народних депутатів Беспалого і Ключковського. Прошу визначатися.
ШКІЛЬ А.В. Я особисто підтримував цю поправку на комітеті. Я вважаю, що.........
ГОЛОВА. Прошу визначатися.
11:27:09
За-154
Рішення не прийнято.
29-та поправка, вона аналогічна. Будь ласка, мікрофон Бориса Беспалого.
11:27:20
БЕСПАЛИЙ Б.Я.
Шановні колеги! Я нагадую, що цей законопроект, внесений Президентом України, і наша фракція, з розумінням всі ставляться, що з його боку проявлений був акт гуманізму, милосердя.
Разом з тим ми бачимо, що в сесійній залі є зараз спроба повністю ревізувати той суспільний вирок, який був даний всім нашим суспільством організаторам і натхненникам виборів. Нас дуже дивує дивна комісія профільного комітету, який плутано пояснює, що там ще щось лежить, і, разом з тим, зараз підтримує амністію всім, хто зловживав на виборах.
Виходячи з цієї обставини, наша фракція не може приймати участі у голосуванні за цей закон у такому варіанті. І я думаю, що це знайде розуміння в суспільстві, тому що звільняти тих, хто знущався над людьми, від відповідальності було б дуже недоречно.
ГОЛОВА. Будь ласка, позиція комітету. А я прошу не агітувати проти президентських законодачих актів.
ШКІЛЬ А.В. Я наголошую, що комітет в даній ситуації не вартує поминати всує, тому що цей законопроект, який запропонований, не був ревізований комітетом. Всі ті статті, які попадають під амністію, вони не ревізувалися комітетом. Тому прошу звинувачень, пане Борисе, ще й на мою адресу не робити. А якщо не плутати, я вам точніше можу пояснити: поданий законопроект про амністію усіх осіб, які брали участь у подвійному голосуванні так званому, тобто учасників "каруселі", він лежить тут і називається "Закон про амністію щодо учасників фальсифікації виборів". Можете поцікавитися, він давно є, тому що поступив на комітет.
Я ще раз наголошую: попередню поправку підтримував і я, тільки воно не пройшло в комітеті, тому що воно торкається не виконавців, а організаторів. Я прошу за це голосувати.
ГОЛОВА. Дякую. Ставиться на голосування поправка 29, автори: народні депутати Беспалий і Ключковський. Прошу визначатися.
11:29:41
За-132
Рішення не прийнято.
Поправка 31, Іван Заєць, будь ласка. Немає? А де Іван Олександрович. Тридцять перша, Іван Олександрович. Сторінка десята. Включіть Івана Зайця мікрофон, будь ласка.
11:30:11 ЗАЄЦЬ І.О.
Шановні народні депутати! Тут йде про те, що питання про застосування амністії суд вирішує за власною ініціативою - за ініціативою прокурора, органів дізнання та досудового слідства. Я думаю, що треба виключити слова "за власною ініціативою". Це стосується саме суду. Будь ласка, якщо суд приймає таке рішення, то як він може бути за власною ініціативою приймати такі рішення, адже це остання інстанція, тобто він фактично ставить крапку у цьому процесі. Тому мені видається, що ми неправомірно розширюємо коло ініціаторів застосування амністії.
ШКІЛЬ А. В. Так, тут є певна правова колізія, я поясню. Є за... От ми сьогодні голосуємо Закон про амністію, так? Він набуває чинності після опублікування. Таким чином, якщо не подав, наприклад, сам обвинувачуваний... сам засуджений, його адвокати не подали всі ті перераховані учасники процесу позаяк суд........ тому він........... Тоді він за власною ініціативою може застосувати амністію по тому чи іншому ув'язненому. І це, як на мене, це справедливо. Сам суд, тобто якщо ні... якщо ніхто не падав. До Президента прошу... До суб'єкта законодавчої ініціативи.
ГОЛОВА. Ставиться на голосування поправка номер 31, автор - народний депутат України Іван Заєць.
11:31:51
За-93
Рішення не прийнято.
32. Олександр Пеклушенко. Наполягаєте на ній? Ні. Йдемо далі. Андрій Шкіль, 35. Ви на ній наполягаєте? Це 13 сторінка.
ШКІЛЬ А.В. Ні, ні, я не наполягаю.
ГОЛОВА. Не наполягає. Дальше. Петро Симоненко. Не наполягає. Так, Пеклушенко, 38, наполягаєте на поправці? Ні.
39, Буждиган, Карнаух. Наполягаєте? Не бачу. Так, всі поправки враховані.
Шановні колеги, прошу підготуватися до голосування.
Ставиться на голосування пропозиція комітету для прийняття у другому читанні і в цілому як закон Проект Закону про амністію (реєстраційний номер 5629-2). Прошу голосувати.
ШКІЛЬ А.В. Я прошу підтримати, тому що у цій залі амністія багатьом потрібна буде, я так відчуваю.
ГОЛОВА. Я прошу не жартувати недоречно, шановні колеги.
ШКІЛЬ А.В. Я жартую, шановні колеги. прошу підтримати законопроект.
11:32:56
За-286
Закон прийнято.
Ранкове засідання Верховної Ради України оголошую... Що? Я зробив оголошення тільки що. Заяви будуть, я на вечірньому оголошу.
Ранкове засідання Верховної Ради України оголошую закритим. Оголошується перерва до 16 години. О 16 годині продовжимо розгляд питань відповідно до розкладу засідань.