Виктор Ющенко: Громадянське суспільство сильніше за державну машину
31.08.05 13:05
2817
Выступление Президента Украины Виктора Ющенко на конференции «Солидарность во имя будущего» по случаю празднования 25-летия основания польского профессионального объединения «Солидарность» 31 августа 2005 года в г. Гданск (Республика Польша)
Вельмишановний пане Президенте Польщі!
Вельмишановні панове Президенти та Глави урядів! Ваша святосте!
Дорогі друзі і побратими!
Ми відзначаємо подію, яка чверть століття тому змінила хід історії. Вона не відійшла сьогодні ані в архіви, ані в хроніки. Польський прорив до свободи, здійснений в часи «Солідарності», сьогодні вшановують і в Польщі, і в дуже багатьох інших країнах. Це свідчить – рух народів до свободи триває і формує нове обличчя Європи.
Кожна нація Центральної і Східної Європи йде до демократії власною дорогою. Але «Солідарність» стала дороговказом для всіх. У зверненні підпільної української правозахисної Гельсинської спілки на підтримку «Солідарності» ми можемо знайти такі слова: «Ви вписали славну сторінку в історію людства. І це ще не все». Вони виявились пророчими.
Український Майдан свободи довів – ідеї, що породили «Солідарність», перемагають і в наші дні. Вони прості і зрозумілі для всіх. Громадянське суспільство сильніше за державну машину.
Людьми рухають не лише власні матеріальні інтереси. Прагнення до свободи і людської гідності здатне об’єднати мільйони людей.
Тільки діалог, круглий стіл, відмова від насильства здатні вивести націю з кризи.
Символічним став для українців виступ Лєха Валенси на помаранчевому Майдані Незалежності. Для мільйонів людей він став сигналом – естафета свободи вже в Києві. Перед тим ми бачили її перемоги у Варшаві і Празі, Берліні, Будапешті та Тбілісі. Красивою перемогою свободи в Україні відкрилася європейська історія ХХІ століття. На мій погляд, вона стане хронікою єдності, утвердження спільних цінностей і подолання старих поділів.
Шановні пані та панове!
Ми бачимо майбутнє України у Об’єднаній Європі, і повною мірою усвідомлюємо складність шляху, який нам належить пройти. Ми високо цінуємо підтримку наших зусиль з боку європейських народів, ініціативи багатьох урядів, які хочуть залишити двері Євросоюзу відчиненими для України.
Особливу вдячність за підтримку і допомогу у реалізації нашого європейського вибору хочу висловити польському народу і Президенту Польщі Александру Кваснєвському. Це великий архітектор польсько-українського партнерства. Сподіваюсь, що у всіх європейських столицях будуть почуті його слова: «Європа потрібна Україні, але і Україна потрібна Європі».
Мені здається, друзі, що цей вислів є продовженням інших слів, які у 80-х не раз повторював Яцек Куронь, один з інтелектуальних лідерів «Солідарності»: «Без вільної Польщі не буде вільної України, і без вільної України не буде вільної Польщі». Тоді був зроблений перший крок до прощення і примирення між нашими народами.
Сьогодні вільна Польща є другом і стратегічним партнером вільної України. У нас вистачає мужності разом читати і славні, і гіркі сторінки нашої історії. Вірю, що слідом за вшануванням польських військових поховань в Україні вже незабаром відбудеться вшанування могил українських воїнів у Польщі.
Історичне українсько-польське порозуміння продовжує шлях до миру і єдності, розпочатий французько-німецьким примиренням. Папа Іван Павло ІІ вірив, що Європа буде дихати двома легенями, західною і східною. Ми є свідками втілення його віри.
Молоді демократії на просторі від Балтійського до Чорного і Каспійського морів здатні звільнити цей регіон від розподільчих ліній і «заморожених» конфліктів, перетворити його на джерело стабільності, на унікальне поле взаємодії економік і культур.
Щоб підтримати це прагнення, Україна та Грузія вийшли з ініціативою проведення саміту лідерів держав цього регіону і створення широкої Спільноти демократичного вибору. Підтримка цього проекту засвідчить – солідарність визначає європейський порядок денний так само, як і 25 років тому.
Шановні друзі!
Тут, у Гданську, народилося гасло «Нєма вольності без «Солідарності» – немає свободи без «Солідарності». Ми, українці, сказали про те саме іншими словами – разом нас багато, нас не подолати. Солідарність і єдність приносять свободу. Про це нам нагадує сьогоднішній ювілей. Про це нам нагадує вся наша історія. Ми повинні пам’ятати її уроки.
Дякую за увагу.