Початкова школа тепер чотирьохрічна. Навчання триває чотири роки, починаючи з шести років, коли дитинка приходить до нашої гімназії. 5-9 класи – це старша школа. І, нарешті, профільне навчання з 10 по 12 клас, де учні не просто будуть здобувати знання, а й основи якоїсь професії. Тому й зветься – профільна освіта.
Щодо правильності введення 12-річної системи навчання, то, на мою думку, дуже важко щось підтримувати, чи не підтримувати, якщо перший повний цикл не пройшов від початку і до кінця. Цього року, ті дітки, які чотири роки тому прийшли шестирічками в перший клас, тільки перейшли в п’ятий клас. Безперечно, є певні позитивні моменти в 12-річній системі навчання. На ранньому етапі розвитку дитини можна визначити її здібності. Можна ці здібності розвивати, забезпечивши індивідуальний підхід. Навчання, на початковій ланці, здебільшого йде через гру і не тільки. Навчання, яке пов’язане з життям. Але ж ми ще оцей цикл, до 12 класу, не пройшли. Що є позитивного? Коли освіта була десятирічною, то дитина в школі набувала теоретичних знань з якимось невеличким запасом практичних знань. Сьогодні, коли є профільна освіта, дитина не просто здобуває знання, а готується опановувати якийсь фах. Хоча, слід визнати, що профільну освіту досить важко реалізовувати на такому рівні, як це зазначено в програмі. Хтось вивчає іноземні літератури, другу та третю іноземні мови, бо він в майбутньому планує стати лінгвістом, а хтось вчить математичну логіку та економіку, мови програмування, бо він хоче стати програмістом. Інша дитина не тільки вчиться в школі, а й працює на дослідному майданчику якоїсь біологічної станції. В такому сенсі профільне навчання буде давати знання, а значить буде і результат.
Основна проблема, яка сьогодні повинна хвилювати і освітян, і держслужбовців, це брак людей робочих професій. Зараз дуже важко знайти кваліфікованого токаря та столяра. Особливо в місті. Всі суцільні інженери, банкіри, економісти і т.д. Але ж держава та суспільство не може існувати тільки за рахунок таких професій. Обов’язково повинен бути освічений та кваліфікований будівельник, сантехнік та майстер. Якщо ми будемо не просто передавати дітям знання, а вчити їх якоїсь професії, то це буде дуже корисно. Ну, не може суспільство складатися тільки з представників, які мають вищу освіту. Тоді і не буде таких проблем, коли не можна знайти хорошого технічного працівника або двірника. Хто ж буде прибирати , як не ми самі...
Я не можу поскаржитися на те, що останнім часом держава не дбає про заробітну платню вчителя. Нехай ця тенденція й немає такого різкого підвищення в декілька разів, але підвищення зарплатні проходить регулярно та стабільно. Я не знаю як в інших регіонах, але в місті Києві заробітна платня та відпускні вчителям виплачуються своєчасно. Треба ж і вміти державі піти назустріч.
Я працюю в системі освіти більш ніж 20 років, і я пам’ятаю ті важкі часи, коли вчителі масово йшли зі школи, особливо вчителі іноземних мов. Зараз ця тенденція припинилася. Зараз молодого вчителя підтримують. Вони одержують підйомні, проїзні квитки. У нашому Печерському районі щорічно проводиться конкурс „Молодий вчитель”. Крім того, якщо маєш більший стаж роботи, то і маєш більшу надбавку. Хочеш підвищити свою кваліфікацію? Будь ласка, йди вчись, одержуй другу освіту, хочеш йди в аспірантуру. З 1 вересня заробітна плата збільшилася на 15%.
Станом на 1 вересня у нашій гімназії немає жодної вакансій. Цього року чотири кваліфіковані вчителя пішли на пенсію, заздалегідь підготувавши собі достойну заміну. Взагалі молодь з педагогічних училищ приходить хороша, хоче працювати. Раніше до школи приходили з двох причин: не могли влаштуватися кудись на інше місце, або, наприклад, хлопці чекали до настання певного віку, коли вже не треба було йти в армію, а потім зразу звільнялися.
Зараз люди йдуть в школу свідомо, не тому, що їх до цього примусили. Прийшли, тому що вважають, що це потрібно робити.