Ассоциация жилищно-коммунального хозяйства «Дом» обратилась к Президенту Украины Виктору Ющенко, а также к премьер-министру Юрию Еханурову и председателю Верховной Рады Владимиру Литвину с рекомендацией вложить средства, полученные от приватизации «Криворожстали» в модернизацию системы очистки питьевой воды. В частности, «Дом» предлагает отказаться от хлорного обеззараживания и очищать воду с помощью ультрафиолетового излучения.
«Проблема модернизации не могла быть решена за счет традиционных бюджетных источников финансирования отрасли водоснабжения. Сейчас у нашей страны появился уникальный шанс решить проблему качества питьевой воды раз и навсегда», — подчеркнул председатель Ассоциации, 1-й заместитель директора КП «Донецкгорводоканал» Александр Семченко. При этом он добавил: «Если Президент действительно думает о перспективе государства и о будущем поколений «маленьких украинцев», он наверняка предпочтет заниматься стратегическими вопросами, а не станет ценой национального достояния решать сиюминутные проблемы»
Как отмечается в обращении Ассоциации, метод ультрафиолетовой очистки питьевой воды приобретает все большее распространения в цивилизованных странах, правительства которых думают, прежде всего, о здоровье своих граждан. «Именно повышение внимания к качеству воды способствовало увеличению продолжительности жизни в таких странах как Япония, Норвегия, Германия, Канада», — подчеркивается в письме Ассоциации на имя руководителей украинского государства. «По сути, хлор — это яд. Он убивает инфекционные бактерии и это плюс. Но от этого он не перестает быть ядом», — отметил Семченко, передает life.dn.ua.
Переход на ультрафиолет позволяет также ликвидировать угрозу технологической катастрофы. «Химически опасные объекты сначала строились за городской чертой, но вследствие расширения городов оказались среди густонаселенных районов. Поэтому техногенная катастрофа с попаданием хлора в атмосферу приведет к тысячам человеческих жертв», — пояснил председатель Ассоциации, 1-й заместитель директора КП «Донецкгорводоканал» Александр Семченко. Система ультрафиолетовой очистки абсолютно безопасна и, к тому же, по заключению специалистов, обходится дешевле, чем методы, применяемые сейчас.
Заниматься вопросами переоборудования водопроводного хозяйства Украины, по мнению Ассоциации, должна рабочая группа, состоящая из экспертов «Дома» и чиновников профильных министерств и ведомств.
Полный текст документа:
"Президенту України
Ющенку В.А.
Голові Верховної Ради України
Литвину В.М.
Прем’єр-міністру України
Єханурову Ю.І.
Пропозиції щодо переобладнання системи знезараження
питної води за рахунок коштів, отриманих внаслідок приватизації
металургійного комбінату «Криворіжсталь»
Одним з наймудріших, найвагоміших та найперспективніших рішень влади є рішення направити частину коштів, отриманих внаслідок продажу металургійного комбінату «Криворіжсталь» на інноваційні та інвестиційні проекти, що направлені на розвиток країни, поліпшення добробуту громадян та виведення економіки на якісно новий рівень, що наблизить Україну до стандартів життя сучасної цивілізації. Проте, хочемо звернути Вашу увагу на проблему, яка є надзвичайно актуальною, але досі не могла бути вирішеною за рахунок традиційних бюджетних джерел фінансування, і подальше нехтування якою може призвести до справжньої кризи у галузі водопостачання з негативними наслідками для безпеки та здоров’я громадян нашої держави.
На сьогодні близько 95% питної води з поверхневих та підземних джерел перед тим, як подаватися у систему водопостачання, проходить знезараження за допомогою обробки хлором. Цей метод знезараження протягом багатьох років залишається найпоширенішим не тільки в Україні, а й в усіх країнах СНД та деяких європейських країнах. Однак на сьогодні слід констатувати, що цей метод знезараження вже не вирішує тих завдань, які ставить сучасність.
По-перше, при використанні хлорного знезараження значно підвищується вірогідність техногенної катастрофи. На водопровідних та фільтрувальних станціях в якості основного реагента використовується рідких хлор, який у разі контакту із повітрям перетворюється на газову хмару. Наприклад, на кожному з дев’яти водопровідних вузлів міста Донецька (при тому, що Донецьк отримує очищену питну воду від ДПП «Укрпромводчермет», і проводить лише додаткове очищення) запас рідкого хлору досягає однієї тони. У разі попадання такої кількості хлору у повітря газова хмара при відсутності сильного вітру розповсюджується у радіусі п’яти кілометрів. При цьому у радіусі одного кілометру концентрація хлору буде настільки сильною, що у зоні ураження не залишиться нічого живого. У Києві, де окрім системи насосних станцій та вузлів є також власна водопровідна станція, що проводить фільтрування та очищення води з Дніпра, ця небезпека є ще більш загрозливою. Такі хімічно небезпечні об’єкти спочатку будувалися за межею міст, але внаслідок поширення та розбудови населених пунктів сьогодні знаходяться посеред густонаселених районів. Тому техногенна катастрофа з попаданням хлору у повітря призведе до багатотисячних людських жертв.
Саме тому підприємства галузі водопостачання та водовідведення змушені нести значні додаткові витрати на забезпечення хімічної безпеки своїх об’єктів. Наприклад, у Донецьку 250-300 тисяч гривень щороку витрачається на системи індикаторного контролю середовища у місцях зберігання рідкого хлору та оперативного реагування на аварійні ситуації. Тим часом використання альтернативних методів знезараження дозволить зняти ці витрати та направити їх на розвиток галузі.
По-друге, постійно підвищуються вимоги до якості і небезпечності питної води. Саме підвищення уваги до якості води сприяло збільшенню тривалості життя у таких країнах як Японія, Норвегія, Німеччина, Канада тощо. І якщо ми прагнемо, щоб українці жили довше, нам треба суттєво модернізувати технології виробництва питної води. В першу чергу, полишити застарілу методику знезаражування хлором. Так, хлор — це найдешевший спосіб уникнути поширення інфекційних захворювань, проте він таїть іншу небезпеку. За даними спеціального дослідження Світової організації охорони здоров’я, ризик захворіти раком у людей, які вживають хлоровану воду, на 93% вище, ніж у людей, що п’ють воду, очищену іншими методами. Негативні наслідки накопичування хлорорганічних сполук в організмі людини впливають на її репродуктивне здоров’я, що становить серйозну загрозу не тільки для нинішнього, але й для майбутніх поколінь українців. Якщо ми сприймаємо себе як націю, що має майбутнє, нам треба ставити підвищені вимоги до якості питної води, які змушують вдаватися до використання альтернативних методів знезараження.
То ж використання альтернативних методів знезараження питної води на сьогодні є не тільки наявним, а й необхідним. На жаль, рівень бюджетного фінансування та власні ресурси підприємств галузі не дозволяють проводити масштабні роботи з впровадження інших методів знезараження питної води.
Найперспективнішим та найпоширенішим у розвинених країнах є метод очищення природної води за допомогою ультрафіолетового випромінювання. Найбільше розповсюдження він отримав у Канаді, де 1500 муніципалітетів використовують цей метод для очищення питної води у своїх містах. Найбільша у світі УФ-станція знаходиться у місті Калгарі (Канада). Її потужність складає 1 млн. кубометрів води на добу. Цей метод використовується й в деяких містах Росії (частково — у Москві, а також у містах Санкт-Петербург, Тольятті, Зеленоград).
Метод ультрафіолетового очищення питної води та стоків має ряд серйозних переваг над традиційною методикою хлорування, а саме:
· безпечність. УФ-установки не потребують ніяких небезпечних реагентів, тому об’єкти підприємств водопостачання та водовідведення стануть цілком безпечними для населення. Також зникне необхідність вживання додаткових заходів безпеки;
· висока надійність та ефективність знезаражування (під дією УФ-випромінювання знищуються усі відомі бактерії та віруси);
· відсутність негативних наслідків (вода, оброблена УФ-випромінюванням, не змінює своїх природних властивостей);
· низькі експлуатаційні витрати, що значно нижчі, ніж при використанні хлорових реагентів (вартість очищення 1 кубометру найбруднішої води не перевищує 3-4-х копійок);
· низькі витрати енергоресурсів (на знезараження 100 кубометрів води потрібно лише 2,64 кВт/ч електроенергії);
· можливість повної автоматизації процесу знезараження. До того ж впровадження УФ-технологій не потребує значної реконструкції виробничих приміщень.
Структура капітальних вкладень при переобладнанні діючих об’єктів водопостачання розподіляється наступним чином: 90-95% — вартість обладнання, і тільки 5-10% — вартість будівничих та монтажних робіт. Для ефективної роботи обладнання необхідна лише електрична мережа потужністю 380/220 В. Не сумніваємося, що викладені нами проблеми та пропозиції щодо їх вирішення не можуть залишитися без уваги, оскільки йдеться про безпеку найвищої цінності у нашій державі — людське життя. Зважаючи на те, що сьогодні з’явився унікальний шанс вирішити одну з найболючіших проблем сучасної України, ніхто не може бути осторонь вирішення зазначених проблем.
Виходячи з викладеного, пропонуємо:
1. Створити з представників Асоціації “Дім”, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства, Міністерства охорони навколишнього природного середовища, Комітетів Верховної Ради з питань будівництва, транспорту, житлово-комунального господарства і зв'язку, а також з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи робочу групу, яка визначить остаточну вартість переобладнання об’єктів водопостачання України, а також інші необхідні параметри (потужність обладнання, необхідні моделі УФ-установок тощо). За результатами роботи групи представити на розгляд Уряду комплексну Програму «Безпечна вода»;
2. Після схвалення Програми Урядом провести тендер серед виробників УФ-установок, за результатами якого визначиться коло постачальників та підрядних організацій, що здатні на належному рівні забезпечити переобладнання системи питного водопостачання України.
3. Скласти графік реконструкції та включити його до Програми соціально-економічного розвитку України. Доручити відповідним державним органам контролювати хід робіт.
Турбота про здоров’я нації є одним з пріоритетів влади. То ж сподіваємося, що викладені пропозиції будуть враховані під час визначення основних напрямків розвитку країни у майбутньому. До цього зусилля фахівців галузі були зосереджені на забезпеченні стабільного водопостачання міст України, але проблема якості питної води є настільки актуальною, що подальше нехтування цим аспектом системи життєзабезпечення може призвести до найжахливіших наслідків, включаючи епідемії небезпечних захворювань. Тому надалі відкладати вирішення цієї проблеми неможливо, і сьогодні є унікальний шанс докорінно змінити цю негативну ситуацію. Впровадження безпечних для людей методів очищення питної води дозволить, окрім викладених переваг, значно скоротити бюджетні витрати на систему охорони здоров’я, зекономити значні кошти на заходах хімічної безпеки, відмовитися від масової закупівлі рідкого хлору. Зекономлені кошти можуть бути використані в інших інноваційних проектах, направлених на розвиток економіки України та поліпшення добробуту її громадян.
З повагою та надією на плідну співпрацю,
Голова Асоціації „Дім”
О. А. Семченко".