Чому США досі не скасували для України поправку Джексона-Веніка
31.08.05 18:27
3093
Сенатори США Річард ЛУГАР і Барак ОБАМА на зустрічі з головою Верховної Ради України Володимиром ЛИТВИНИМ 29 серпня заявили, що скасування поправки Джексона-Веніка щодо України можлива вже у вересні цього року.
У зв'язку з цим Центр досліджень політичних цінностей звернувся до економічних і політичних експертів із запитанням: "Чому досі Америка не скасувала поправку Джексона-Веніка?"
Зокрема, директор Європейського інституту інтеграцій і розвитку Дмитро ВИДРІН відповів на це запитання так: „Тому що Америка дещо глибше дивиться в наші економічні й політичні процеси, ніж ми про неї думаємо. Іноді в Україні ставляться до Америки як до дуже багатого, дуже впливового, дуже сильного, але лоха, який через свою величину не вникає в деталі в економіці й політиці. А, виявляється, вони знають все, що у нас відбувається, детально. Будь-які витрати нашої економіки, будь-який відступ від норм у політиці й економіці фіксується ними з чіткістю сейсмографа, що фіксує будь-які коливання земної кори. Тому американці цілком, мені здається, мали рацію, коли не поспішали з цими поправками. Поправки скасовують за реальні зміни у сфері політики, за реальну демократизацію і за реальні зміни у сфері економіки – реальну лібералізацію. Коли ми вийдемо на рівень цих змін, тоді буде скасовано поправки. Це відбувається майже автоматом”.
Голова Центру досліджень політичних цінностей Олесь ДОНІЙ відзначає, що стаття 402 американського закону про торгівлю, що називається "Свобода еміграції в торгівлі Схід-Захід" і яку в просторіччі називають поправкою Джексона-Веніка, забороняє використання режиму найбільшого сприяння країнам, які порушують або серйозно обмежують права своїх громадян на еміграцію. Ця поправка була прийнята в 1974 році й була спрямована на перешкоду єврейській еміграції з СРСР. Він нагадав, що ця поправка не діє не тільки по відношенню до нових членів Євросоюзу - Литви, Латвії та Естонії, але також по відношенню до Грузії й Киргизстану. У той же час О.ДОНІЙ відзначає, що Україна не перешкоджає еміграції своїх громадян - між переписами населення 1989 і 2001 років єврейське співтовариство України зменшилося майже в 4,5 рази. Отже наявність зараз цієї поправки можна лише трактувати як відверто недружній жест із боку США, вважає експерт. На його думку, через якісь свої внутрішні причини США досі не були зацікавлені в економічному зростанні України. Навіть після перемоги "помаранчевої коаліції", яка відверто спрямована на євроатлантичну інтеграцію, США вже майже півроку не поспішає скасувати цю дискримінаційну поправку. "Швидше за все, США може скасувати цю поправку, якщо Віктор ЮЩЕНКО в результаті економічних негараздів почне втрачати народну довіру і його влада захитається, адже втрата В.ЮЩЕНКОМ влади не на користь США”, - сказав О.ДОНІЙ.
На думку Валерія ЧАЛОГО - директора міжнародних програм Українського центру економічних і політичних досліджень ім. О.Разумкова, „сьогодні, як ви знаєте, поправка Джексона-Веніка – це, фактично, певний символ або клеймо, і її скасування є пропуском України до глобальних економічних процесів, до відкриття сприятливіших умов у торгівлі із Сполученими Штатами. Я думаю, що, з одного боку, Сполучені Штати, захищаючи свої національні інтереси, застосовують цей важіль у двосторонніх відносинах із Україною. З іншого – це не таке просте питання, тому що є лобістські групи в самих Сполучених Штатах, а українські можливості менш потужні, й, власне те, що сьогодні сенатори підтримують позицію України, – корисна річ". На думку В.ЧАЛОГО, "це питання не те, щоб назріло, а перезріло і, якщо воно не буде вирішено цього року, повторення обговорення зняття поправки викликатиме вже сміх, а не серйозні оцінки експертів”.
Олексій ПЛОТНІКОВ - завідувач відділу міжнародних валютно-фінансових відносин Інституту світової економіки та міжнародних відносин НАН України, відзначає, що скасування - це дуже консервативний процес. "Легше прийняти, ніж скасувати, через процедурні та інші формальності. У минулому це були значні політичні чинники впливу на режим КУЧМИ – зараз поки це розглядається знову ж таки як чинники впливу на режим ЮЩЕНКА”, - сказав О.ПЛОТНІКОВ.
Директор Інституту приватизації та управління власністю та інвестиціями Олександр РЯБЧЕНКО вважає, що ця поправка в Америці означає спрямованість на дещо інше, ніж дії, проти яких вона була свого часу прийнята. Ці дії вже відсутні, вони просто не є актуальними для України, але зняття поправки Джексона-Веніка для Сполучених Штатів – це ознака визнання певних змін в Україні, які вже прямо не стосуються еміграційної політики. "Я думаю, що скасування цієї поправки в уявленні американців якось кореспондується з іншими питаннями, наприклад, захистом прав інтелектуальної власності, хоча безпосередньо вона не має ніякого відношення до цих питань”, вважає експерт.