Председатель комитета Верховной Рады по вопросам борьбы с оргпреступностью и коррупцией в интервью "Би-Би-Си" заявил, что 20 млн. евро, которые ЕС выделяет Украине на продвижение судебной и административной реформ нужно использовать на новую антикоррупционную службу при правительстве Украины.
«Думаю, що їх треба вкласти у інституційні зміни. Я наполягав і наполягатиму, що зважаючи на широке поширення корупції в Україні, сьогодні конче створити новий інституційний орган і сформувати структуру, як от Державна антикорупційна служба. Для того, щоб вона виключно займалася, вищим чиновництвом, стежила за їхніми доходами і видатками, супроводжувала кредитні реформи, дивилася як виділяються кредити, кому надаються ліцензії, яка провадиться кадрова політика, чи хтось просувує на керівні посади своїх родичів», - сказал народный депутат.
Напомним, что глава представительства Европейской комиссии в Украине Ен Боуг сообщил, что деньги будут предоставляться в форме грантов в рамках европейской программы TAСIS.
По мнению Стретовича, главная причина коррупции в Украине, «це - відсутність громадянського суспільства, яке не реагує на прояви корупції і воліє «призвичаїтися» до цього феномену, ніж йому протидіяти. Сьогодні, на превеликий жаль, громадяни не бажають інформувати відповідні інституції, не робити розголосу, коли вони стали суб’єктами вимагання хабара, чи приниження чиновництвом, воліють розплатитися малою кров’ю, так би мовити, і загнати проблему в середину. Друге, що поширене в Україні - це так зване кумівство, тобто проштовхування на посади навколо себе родичів, близьких, членів своєї сім’ї, що в перекладі на італійську мову означає – мафія».
Получается, считает народный депутат, что украинцы своим способом жизни сами порождают коррупцию, на которую потом жалуются. «Вони репродукують її повсякчас, доходячи до верхніх ешелонів, коли проштовхують свої закони, купуючи відповідні фракції у парламенті, купуючи призначення на посади, і це стає нормою. Якщо потрібно вирішити якесь питання, то оголошується клич, збирають відповідну суму, проштовхують на відповідному рівні. Одного комітету, який єдиний бореться з корупцією, не вистачає, бо, на великий подив, Кабінет Міністрів ще не затвердив жодного заходу на 2005 рік для протидії корупції».
Стретович считает, что вырваться из закмнутого круга можно «абсолютно нормально і легко. Як каже українська народна приказка: «Риба гниє з голови». От як тільки вище керівництво держави перейметься протидією корупції не на словах, як це відбувається сьогодні, а на ділі, це автоматично опуститься на нижчий рівень заступників міністрів, потім перейде на обласний рівень, і так ми за років 10-15 можемо прийти до рівня, який вважається сьогодні прийнятним у Європі. Не можна викорінити корупцію, тому, що там де є держава, де є влада, обов’язково є корупційні діяння, тільки розмах не такий, як у нас в Україні».
Отвечая на вопрос «Би-Би-Си», «чи ви маєте на увазі, що навіть після помаранчевої революції верхівка влади в Україні і далі гниє як та голова риби з народної прикази», народный депутат ответил: «Так виглядає сьогоднішня ситуація. Те, що відбувається навколо президента, не може не турбувати. Оскільки саме його оточення продукує відповідні кроки, відповідні дії».
Стретович также считает, что внешняя помощь должны помочь разорвать внутренний круг коррупции в Украине, при условии, чтобы высшее руководство страны будет активно содействовать мониторингу этого процесса. «Я думаю, що саме на ці кроки і повинні бути використані кошти європейської комісії», - сказал депутат.