Перший рік життя малюка – це час надзвичайних досягнень і важливих етапів у його фізичному, емоційному та когнітивному розвитку. Кожен день приносить нові відкриття та досягнення, створюючи основу для подальшого росту та навчання. Розглянемо основні норми розвитку крихіток.
Досягнення протягом першого року життя дитини
У перші 30 днів новонароджена дитина беззахисна. Серед її реакцій можна виділити тільки плач. Коли все добре – вона спить. А вже від початку другого місяця відбувається значний прогрес від тижня до тижня:
- На другому та третьому місяці немовля відточує мистецтво тримати голівку. Періоди сну скорочуються та набувають дробовий характер. Немовля цікавиться й навколишніми предметами – хоче все, що попадає до ручок, відчути на смак.
- У чотири місяці фізичні навички ще більш прогресують: дитинка повзає, розгортається та впевнено тримає іграшки. У цей період можна чекати вимовляння перших звуків. А окрім плачу спостерігається посмішка, невдоволення та інші прості емоції.
- Приблизно у пів рочки до вмінь дитини можна додати сидіння. А прогулянки стають для неї дійсно цікавими, адже у колисці дитина не просто спить, а спостерігає за навколишнім світом. У цей період можна потроху вводити прикорм.
- Після пів року дитина намагається встати на ножки. Вона вже розуміє: що для неї добре, а що погано. У цей проміжок варто активно починати із нею розмовляти.
- До одинадцяти місяців малюк старається робити свої впевнені кроки. Його рухи вдосконалюються. Він чітко розуміє хто свій, а хто чужий. Але може не боятися вступати в контакт з іншими.
У рік із тієї крохи виростає повноцінна особистість. Адже малюк їсть «дорослу» їжу, яку пережовує своїми зубками, ходить впевнено та пізнає світ у всіх його кольорах.
Чи варто хвилюватися, якщо щось дитина не робить?
Важливо зрозуміти батькам, що наведений розвиток дитини по місяцях – це узагальнені дані. Кожна новонароджена дитина має свою нервову систему та рівень здібностей. Орієнтуватися на представлені дані треба, але панікувати щодо затримки не варто. Якщо вас щось турбує – краще із цим поділитися із педіатром, який знає анамнез вашого немовляти «від» і «до».
А якщо дитинка недоношена, не варто від неї чекати стрімкого прогресу – у цьому випадку це частина її фізіології. Як розвивати дитину в 1 місяць і надалі – теж дасть рекомендації лікар.
Така продуктивна праця за плечима щойно народженого немовля! Більше інформації щодо того, що повинен вміти малюк, шукайте у статтях нашого дитячого блогу – Happy Child.