Народный депутат, замглавы СПУ Иосиф Винский считает, что Президент Ющенко не соблюдает условия договора, заключенного с его партией еще перед "оранжевой революцией", а в Украине в целом, по его мнению, так и не сложилось с полноценным новым правительством. Об этом – в эксклюзивном блиц-интервью депутата «Фразе».
- Йосип Вікентійович, як довго ще триватиме епопея з отруєнням Ющенка?
- Мене трішки дивує ситуація, пов’язана з отруєнням Ющенка. Я абсолютно переконаний, що сьогодні у Президента є всі важелі для того, аби забезпечити неупередженість в розслідуванні цієї справи та знайти, хто це зробив. Чому це до цього часу не зроблено, я не знаю. Я думаю, що президент повинен чітко поставити питання про відповідальність усіх силових структур. Якщо наші силові структури, а це 700 тисяч людей, яких ми годуємо за державний кошт, не здатні вирішити таку просту ситуацію - тому що всі знали де і з ким був Ющенко, що робив і що вживав, все це можна по секундно встановити - то я не розумію навіщо Президент тримає на держслужбі цих людей.
Розслідування справи отруєння Президента є питанням номер один.
- Чи можна, нарешті, вважати завершеним формування уряду?
Можна сказати, що так.
- Якими ви вбачаєте перспективи цього уряду?
Цілком технічні перспективи, як ми і передбачали. Я вважаю, що та логіка, яка була пропонована нашою партією – не реалізована в цьому уряді до кінця. Зроблено пару нормальних кроків, але в цілому не реалізована. Багато людей, які показали нездатність працювати в старому уряді, залишилися в новому. Відповідь на ці питання, нажаль, ми не отримали.
Я думаю, що буде інша мотивація поведінки прем‘єр-міністра, але чи це зуміє він ситуацію поправити – подивимось. Треба дати час. Ми будемо помагати новому уряду.
- Чи вважаєте ви, що проект закону про заборону "кумівства", що його внесли до Верховної Ради, потрібний Україні?
Ну ви ж знаєте, у нас є, нажаль, приклади і на вищому рівні кумівства і на нижчому, і в регіонах, і в областях. Це є азіатчина чистої води. Якщо ми говоримо про європейський вибір – з цим треба кінчати. Якщо для цього треба прийняти закон – то треба прийняти закон.
- Дехто каже про те, що у меморандумі, підписаному Президентом Ющенко із "Регіонами України" міститься пункт, що порушує конституцію – це про недоторканість депутатів місцевих рад. Чи відповідає це дійсності?
- Меморандум не є втручанням, меморандум – це система політичних домовленостей, які не мають жодної політичної сили. Це ж не указ Президента, не рішення парламенту, це лише документ, який говорить про певну політичну волю. Він не має також ніякої юридичної сили, не є правовим документом, і жоден суд на нього не буде посилатися.
- Тобто, коли „регіони” спробують пред‘явити якісь вимоги, Ющенко просто може знехтувати цим меморандумом?
Безумовно.
- Це не призведе до нової політичної кризи?
Умови угоди між соцпартією і Ющенком не реалізовані до цього часу. Це ж не призвело ж до політичної кризи.
Ми будемо захищати свої інтереси в міру нашого розуміння ситуації. Бо є система пріоритетів, є розуміння відповідальності за стабільність в державі, є розуміння того, хто може скористатися проблемними відносинами соцпартії з президентом. Тому ми, на відміну від наших партнерів використовуємо не особисті мотиви, а загальносуспільні.