Українська республіканська партія "Собор" сьогодні офіційно звернулася до керівництва блоку НУ-НС зі своїми зауваженнями щодо коаліційної угоди з БЮТ. В інтерв´ю "Газеті..." лідер "Собору" Анатолій Матвієнко розповів, чому і за що саме він ніколи не проголосує, а також про те, якою він бачить перспективу помаранчевої коаліції в тих умовах, які є зараз.
Можете назвати два найпринциповіші пункти коаліційної угоди, з якими ви категорично не погоджуєтесь?
- Я ніяк не можу погодитися з тим, що руйнує державний устрій, владу. А їх руйнує 5% бар´єр - це знищення ідеологічних партій, перетворення в повністю хаотизовану політичну структуру. Це безвідповідально. Імперативний мандат руйнує демократію. Це теж безвідповідально.
Реформа про місцеве самоврядування взагалі непрофесійно сформульована. її треба починати з базового рівня – з сільської селищної громади, і робити це треба поетапно. А не починати з району і з області. Як, борячись з сепаратизмом, який розквітав в 2004 році в Сєвєродонецьку, можна писати в програму, що є місцеве самоврядування району і області? Є місцеве самоврядування на рівні району і області. А це принципово різні речі. Нема статутів областей і районів. Є тільки статути територіальних громад. А якщо є статути областей, то це сепаратизм. Це руйнація управління в державі взагалі. Це наслідок або нерозуміння, або якогось свідомого погіршення ситуації.
Я не демонструю свою принциповість. Просто за таке голосувати ніколи не буду.
А які у вас зауваження стосовно пункту про вступ України до НАТО?
- Я вважаю, що не треба тягти в НАТО, заграючи з питанням референдуму. Це слово взагалі треба забрати з угоди. Чи проводити референдум, чи ні – ми визначимося. Не можна прив´язувати себе в непоінформованому суспільстві до формули, яка взагалі не має сенсу. Мені здається, що ми не розуміємо того, що маємо свою власну державу і творимо свою націю.
Також я проти пакетного голосування. Я боровся з цим всі свої 16 років в парламенті. Повинна бути логічна процедура, щоб не було так, що цілі виправдовують будь-які засоби. Це вже було. Вчора ми з цим боролися, а сьогодні ми кажемо: їм не можна було голосувати пакетом, а нам можна. То які в нас обличчя? Які принципи? Єдине – це влада? Тоді я цього не хочу.
Чи говорили ви про свою позицію з Юлією Тимошенко і В´ячеславом Кириленком особисто?
- А їх це не цікавить, як на мене. Це їх право.
Тобто вони не йдуть на особистий контакт з вами?
- Я – публічний політик. Я передав їм свої зауваження. Той, хто хоче бути прем´єром має формувати коаліцію. Цифра 228 мене тривожить, але якщо є розбіжності, то їх треба знімати. Тоді така коаліція буде прогнозованою. Якщо їх загострювати і робити Матвієнка мало не ворогом коаліції – це неправильно. Я – за коаліцію, за те, що вони мають право пропонувати свого прем´єра. Ми це підписали. Я послідовний. Але я не підпишуся під абсурдами.
Швидше за все до вас не прислухаються. Що тоді?
- В цьому немає трагедії. У нас давно ніхто нікого не чує. Суспільство треба зараз будити не в плані конфронтації. Моя позиція не є позицією конфронтації. Це позиція руху до демократії. А це означає, що кожен має право на свою думку, на її формулювання. І якщо ця думка відрізняється від вашої, то я вам не воргог. Бо ви – такі ж, як і я. Я сприймаю ваше гарантоване право на вашу точку зору, але я не хотів би, щоб хтось не сприймав мого права. І тоді нас з вами це рухає до пошуку якогось кращого рішення. Бо істина лежить не у відстоюванні однієї точки зору, а між різними баченнями. А ми рухаємося до деградації. Є начальник, а ти – дурень.
Ви можете сказати, наскільки серйозним є конфлікт всередині блоку? Які настрої в інших депутатів, крім Єханурова і Плюща?
- Я не знаю. Я не збираю ніяких протестантів. І ні з ким не обговорюю цього, і не намовляю. Я ще раз кажу: політик, його поведінка має бути прогнозованим, суспільство – стабільним. Тоді суспільство розуміє, за кого воно голосує. Коли воно голосує за авантюристів, і їм це подобається, то за це треба дуже гірко розплачуватися.
На мене вже наговорюють, що я не хочу Юлю Володимирівну підтримувати. Та буду я голосувати за неї! Нехай не переживає. Я не буду голосувати за закони.
Помаранчевій коаліції пророкують нетривале існування. Ви не вважаєте, що така невпорядкованість думок може взагалі поховати намір створення коаліції?
- Я не веду до розвалу. Я навпаки кажу, що у нас коаліція повинна бути щирою. Можливо, я помиляюсь стосовно своїх зауважень. Якщо мене хтось переконає іншими аргументами, що це – моя помилка, то я її визнаю. Але коли ніхто не хоче нічого пояснювати, кажуть: "Ні, тому що ні. Ніколи", то, даруйте мені, я вже це переживав. Я вже втомився від цього. Я хочу, щоб вас як людину поважали. Як ми можемо будувати суспільство, коли ви не можете претендувати на вашу власну точку зору тільки тому, що вона не співпадає з ритмом фюрера, лідера...
Що може стати приводом виходу вашої партії з коаліції?
- Такої загрози я не бачу. Мене ніхто не змусить голосувати всупереч моїм переконанням. Я просто знаю, що це для України – небажано, непрофесійно і небезпечно.
Чи є сенс тоді залишатися в політичній силі, яка вас не хоче чути?
- Я вже звик до цього. Я ніколи не прогинався, в якій би деструктивній силі не був. Може це комусь не подобається, але я не бачу в тому ніякої трагедії. Якщо я один залишуся зі своїми переконаннями, то я буду йти з ними один.