Облэнерго просят защиты у президента Ющенко. Приводим полный текст письма:
"ВІДКРИТИЙ ЛИСТ
Президенту України В.А. Ющенку
від Правління Відкритих акціонерних товариств «Полтаваобленерго», «Чернігівобленерго», «Львівобленерго» і «Прикарпаттяобленерго»
Вельмишановний Вікторе Андрійовичу!
Правління Відкритих акціонерних товариств «Полтаваобленерго»,«Чернігівобленерго» , «Львівобленерго» і «Прикарпаттяобленерго» вимушене звернутись до Вас з проханням захистити права вказаних господарських товариств, та надією на Ваше втручання щодо критичної ситуації, яка склалась в даний час на фондовому ринку України.
«Основними напрямки розвитку фондового ринку України на 2001-2005 роки», схваленими указок Президента України від 26 березня 2003 року, визначено, що головною метою функціонування та розвитку фондового ринку в Україні є залучення інвестиційних ресурсів для спрямування їх на відновлення та забезпечення подальшого зростання виробництва. Ліквідний, надійний та прозорий фондовий ринок має забезпечити реалізацію національних інтересів України, сприяти зміцненню економічного суверенітету нашої Держави. Функції прямого регулювання ринку цінних паперів та здійснення контролю за додержанням положень і правил на фондовому ринку виконує підпорядкована Вам Державна комісія з цінних паперів і фондового ринку (ДКЦПФР).
На превеликий жаль, сучасний Фондовий ринок України не працює на виконання головної мети свого існування, учасники фондового ринку здебільшого переходять в «тінь» порушуючи принципи прозорості і легальності, а ДКЦПФР перетворилась із контролюючого і регулюючого державного органу влади в звичайний «важіль для лобіювання» інтересів зацікавлених осіб. Державна комісія з цінних паперів і фондового ринку замість вдосконалення системи регулювання ринку цінних паперів в Україні, навпаки, старанно ігнорує очевидне порушення окремими суб'єктами ринку цінних паперів норм чинного законодавства та безпосередньо допускає нехтування правами і законними інтересами інших учасників ринку.
Ситуація, яка склалася в даний час навколо наших енергетичних компаній, на жаль є типовою і непоодинокою на сучасному фондовому ривку України. Не з власної волі наші підприємства опинились в епіцентрі «корпоративної війни» за контроль над енергетичними компаніями. Внаслідок дій Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку в березні - травні поточного року блокувалось проведення запланованих загальних зборів акціонерів наших товариств. В квітні цього року ДКЦПФР виносить Постанову, відповідно до якої системи реєстрів акціонерів ВАТ «Полтаваобленерго», ВАТ «Чернігівобленерго», ВАТ «Львівобленерго» і ВАТ «Прикарпаттяобленерго» визнано втраченими. Враховуючи, що винесення такої Постанови здійснено Державною комісією з цінних паперів і фондового ринку всупереч чинному законодавству, а саме: не проведено попередніх відповідних перевірок, не додержано процедури винесення такої Постанови, виникають сумніви у неупередженості Комісії та є підстави вважати, що Комісією безпідставно надамо перевагу другій стороні у конфлікті корпоративних інтересів за контроль над енергетичними компаніями - російському бізнесмену Костянтину Григоришину.
На користь такого припущення свідчить той факт, що 17 червня поточного року в офісі компанії ТОВ «Інтер-Сервіс-Реєстр» у м. Дніпропетровськ співпрацівникам слідчого управління ГУ МВС у м. Києві була проведена чергова спроба виїмки документів системи реєстрів ВАТ«Львівобленерго», ВАТ «Прикарпаттяобленерго», ВАТ «Полтаваобленерго» і ВАТ «Чернігівобленерго». Саме ця схема була раніше застосована і до Київського філіалу ТОВ «Інтер-Сервіс-Реєстр». Проте, того разу співпрацівники міліції внаслідок недостатньої кваліфікації вилучили документи, які не мали відношення до системи реєстрів обленерго, а ДКПЦФР, не розібравшись, винесла фактично незаконне рішення про їх втрату. Фактично, силова акція в офісі компанії в м. Дніпропетровськ мала заднім числом прикрити незаконні дії ДКЦПФР. Для того, щоб некваліфіковані співпрацівники міліції знову не припустилися помилки, до складу слідчо-оперативної групи з незрозумілих та непередбачених законом причин, був включений юрист юридичної компанії «Магістр партнери» Т.А. Тертичний, який безпосередньо керував вилученням документів.
Окрім того недопустимого факту, що приватна особа без належних повноважень - представник приватної компанії - брала участь у слідчих діях та керувала діями державних органів, виявилось, що пан Тертичний є довіреною особою К. Григоришина на загальних зборах акціонерів обленерго. Таким чином, співпрацівники міліції забезпечили зацікавленій особі - представнику однієї з сторін конфлікту безперешкодний доступ до конфіденційних документів компанії - утримувача реєстрів «Чернігівобленерго».
Цей факт служить прикладом неприпустимого використання органу державної влади у конфлікті корпоративних інтересів, який, в свою чергу, виник внаслідок недобросовісних дій ДКЦПФР. Дана ситуація однозначно негативно позначилась на діяльності енергетичних компаній і енергетичному ринку України в цілому, та наглядно відобразила неспроможність Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку забезпечити виконання покладених на неї завдань та присіяти прояви корупції, хабарництва, використання адміністративного ресурсу на фондовому ринку.
Крім того своїми діями ДКЦПФР та міліція ставлять під сумнів можливість захисту прав міноритарних акціонерів, якими здебільшого є працівники обленерго. Внаслідок цього різко погіршується клімат в колективі, падають виробничі та фінансові показники, зростає загроза соціально-політичний нестабільності в регіоні. До того ж порушуються права держави як одного з акціонерів зазначених обленерго.
Враховуючи стратегічне значення наших компаній для держави, вважаємо життєво необхідним негайно вирішення нашої проблеми на найвищому, Державному рівні. Також беручи, до уваги систематичність і типовість проблеми на ринку цінних паперів, та з огляду на проголошений головний пріоритет зовнішньої політики нашої держави - набуття Україною членства у Європейському Союзі, вважаємо, що сучасний фондовий ринок України знаходиться в критичному стані і потребує негайного вдосконалення системи регулювання ринку цінних паперів.
Виходячи з вищевикладеного, просимо:
• зібрати робочу групу за участю представників держави та зацікавлених сторін для вирішення проблеми проведення чесних та прозорих зборів акціонерів обленерго, які відповідно до чинного законодавства мають виключну компетенції щодо вирішення долі підприємств та їх менеджменту;
• звернути увагу правоохоронних та інших державних органів на неприпустимість силового тиску на бізнес та незаконних дій на користь однієї з сторін;
• призначити, повноважну комісію щодо перевірки ефективності та відповідності законодавств;
• діяльності Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку, а також по внесенню пропозиції щодо обсягу її повноважень та контролю над їх здійсненням;
• не допустити подальших, проявів методів «старої влади» у роботі силових структур, та доручити Генпрокуратурі і СБУ перевірити дії представників слідчого управління ГУ МВС у м. Києві та ДКЦПФР на предмет корупції та інших порушень законності.
З повагою,
В.о. Голови правління ВАТ «Львівобленерго» В.Є. Матвіїшин
В.о. Голови правління ВАТ «Полтаваобленерго» В.О.Чернявський
Голова правління ВАТ «Прикарпаттяобленерго» О.О.Бубен
Голова правління ВАТ «Чернігівобленерго» Ю.М.Лісняк"