Совещание под руководством первого помощника президента Ющенко Александра Третьякова три часа решало, как не допустить снижения цен на бензин. Это при том, что сегодня в Украине наблюдается излишек нефтепродуктов.
Вот что пишет об этом Интернет репортер:
«За закритими дверима, потай від журналістів, увечері 1 червня до Нафтогазу зібралися ті ,кого інколи називають "жирні коти", тобто власники і представники власників нафтопереробних заводів. Причина була поважна - в Україні утворився надлишок бензину і його ціна може понизитись до рівня минулого року. Однак те, що для простих громадян благо, для нафтопереробників вірна смерть - вони втрачають прибутки.
Керував нарадою Олександр Третьяков, перший помічник Президента у минулому(?) власник компанії АТЕК-95, яка володіє розгалуженою мережею АЗС та була найбільшим кредитором нафтопереробного заводу у Лисичанську (ЛІНОС). «Що необхідно зробити для того, щоб нафта постійно була на території України, і перероблялася?», - з цих слів він розпочав нараду нафтопереробників та нафтотрейдерів. За словами очевидців, присутні одразу зрозуміли прихований зміст - для того щоб нафта перероблялася, потрібен попит на бензин, а попит впаде через завезення величезної кількості готового пального з-за кордону.
Присутній на "таємній вечері" депутат Верховної Ради Олег Салмін в інтерв‘ю І-Репортеру прямим текстом заявив про необхідність зменшити вплив лоббістів різних груп нафтовиків на ринку пального. Проте, не кокретизував, хто у владних структурах представляє інтереси переробників, а хто — торгівців бензином. Салмін підтвердив, що сьогодні ринок залитий імпортним бензином ущерть.
Згідно логіки, пальне мало б упасти в ціні і це й спостерігається у оптовій торгівлі. А от на АЗС вартість бензину навпаки зростає. Так, за даними консалтингової компанії UPECO, за останні два дні ціна А-95-го підвищилася майже у всіх регіонах з установлених урядом 3,20 грн. за літр до 3,24 грн. За даними НТЦ "Псіхєя", який моніторить ціни на 3000 АЗС країни, середня ціна А-95 на українському ринку сьогодні складає 3,23 грн. за літр. Поки-що ціни лишаються незмінними лише у Києві, Вінниці та Одесі.
"Рух угору" розпочався в Луганській області на АЗС Тюменської нафтової компанії. Через день «процес» пішов і на заправках «Укртатнафти» та «Лукойла». Сьогодні поповзли вгору ціни і у Кіровоградській області ("вотчині" пана Третьякова). Експерти пояснюють подорожчання бензину вроздріб при надлишку його на ринку тільки одним - жадібним бажанням власників НПЗ повернути собі хоча б частину прибутків, втрачених від обмеження цін Кабміном.
Цікаво, що частина високооктанового пального завезеного з Мозирського НПЗ у Білорусі, дешевша від українського. Але після того, як "Укрнафта" закупила білоруський бензин, на Україну пішло пальне і з Литви, і з Румунії, і з Болгарії. Це пальне дещо дорожче виробленого в Україні. То ж, за словами директора "Псіхєї" Сергія Сапєгіна, не можна говорити, що імпорт нафтопродуктів автоматично призводить до його здешевлення. Скоріше, постачання з-за кордону уповільнило його подорожчання.
Це цілком відповідає наміру групи лобістів в секретаріаті Президента не допустити здешевлення високооктанового пального.До того ж, імпортери бензину, які сприяють його здешевленню, сьогодні не мають достатньої кількості заправок для впливу на роздрібну торгівлю пальним. "На роздрібному ринку сьогодні немає конкуренції", - стверджує Сергій Сапєгін. Лише джоберська мережа АЗС ТНК складає понад 1/3 всіх заправок в країні. А якщо додати мережу "Альянсу" та "Лукойлу", то стане очевидним, що ці російські компанії, як і раніше, здатні перешкоджати здешевленню, диктуючи високу ціну.
Як стало відомо І-Репортеру, уряд не дотримався обіцянки імпортувати 70 тис. тон А-95-го, а чомусь обмежився 30 тис. тон. Є підстави припускати, що хтось "притримав" руку Юлії Тимошенко, виключно для того щоб зупинити можливе зниження цін.
Микола Рудьковський, член парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, переконаний, що парламентське рішення про зняття мита на імпорт пального було невиправданим. На його думку, такий інструмент, як мито, потрібно було віддати в ручне управління уряду. Теперішню нараду "жирних котів" він вважає неетичною. "Якщо є надлишок бензину, то для 98% громадян було б краще, якби він падав в ціні", - пояснює свою думку народний депутат (СПУ), - "Однак, ще краще було б, якби цей надлишок забезпечила робота наших, а не білоруських та прибалтійських нафтопереробних заводів, але я вірю, що з часом уряд навчиться працювати на ринку цін".
Однак, зависає у повітрі питання, на яке поки-що не наважуються давати відповідь неопозиційні політики - чиї інтереси відстоює Олександр Третьяков, переймаючись можливим здешевленням ціни на бензин».