Министр юстиции Роман Зварич доволен отменой ГАИ и выступает за передачу прав на регистрацию граждан Украины Минюсту. Об этом - в блиц-интервью министра.
Пане міністре, прокоментуйте, будь-ласка, впровадження нового Цивільно-процесуального Кодексу.
В новому кодексі передбачається поетапне його впровадження, для прикладу, податкові спори в адміністративному кодексі будуть впроваджені через 5 років. Ми вимагали 3 роки, але вже пішли на компроміс, для того, щоб кодекс набрав чинності.
Але все залежало не тільки від цього кодексу. Ви не забувайте, що законодавець пов’язав набрання чинності цивільного-процесуального кодексу з кодексом адміністративного судочинства.
З першого вересня ми виходимо на нові процесуальні норми, щодо цивільно-правових спорів. І я дуже-дуже радий, що воно так буде. Ми нарешті забиваємо черговий цвях у домовину радянської правової традиції.
А як щодо правової основи указу Президента про ліквідацію Державної автомобільної інспекції?
Це не є предметом розгляду міністерства. Це абсолютно не наша компетенція. Я говорив, і буду говорити далі: Президент абсолютно був в межах своїх повноважень, коли він видав цей указ. Глава держави утворює центральні органи виконавчої влади. Утворивши їх, він має право визначити їх компетенцію.
На ваш погляд, якими є наслідки указу Президента про ліквідацію ДАІ?
Тут я буду говорити вже не як міністр юстиції, а просто як водій, громадянин України. Я дуже радий, що це трапилось, дуже радий. Я знаю лише одиниці водіїв, окрім моєї дружини, які б любили „даішників”. Причина – не в тому, що вони заважали, а в тому, що мало допомагали водіям на дорогах.
Ще питання - відділ реєстрації громадян назавжди залишиться при Міністерстві внутрішніх справ?
Я вже висловлював свою позицію. Я це питання порушую, і буду порушувати. Думаю пан Порошенко, Президент України, мають таку ж думку, що й я, з приводу передачі прав на реєстрацію громадян з МВС до Мін’юсту. Вони говорять про те, що потрібно реформувати міністерство внутрішніх справ, яке лише таким називається, а насправді воно є міністерством міліції. Це не є цивільно-правове відомство, це є силовий орган. МВС має дві несумісні функції: функцію попереднього слідства, і функцію зберігання інформації про особу. Це просто несумісні функції.
І нагляду...
Це вже зовсім інша справа. Попереднє слідство включає в себе і нагляд. Це несумісні речі в демократичному суспільстві. Тому, поки Міністерство внутрішніх справ не реформувалося, ми ставимо питання про те, що функція реєстрації фізичних осіб і громадян України має знаходитись у цивільно-правовому відомстві. Логічно, що це мало б бути Міністерство юстиції.
Більше того, взагалі я ставлю питання про те, що б був створений один великий реєстр з багатьма сегментами. Один сегмент – інформація, яка потрібна податковій, ще один сегмент – інформація, яка потрібна ЦВК, інший сегмент – інформація, яка потрібна органам внутрішніх справ. Тобто, поки МВС дійсно не стало міністерством внутрішніх справ, цивільно-правовим відомством, до того часу не можна у них тримати цю інформацію про людей.
Чому півроку тому це питання не розглядалося?
Нас півроку тому ще не було.
Але ж ви при владі вже 8-й місяць?
Дійсно. Ну ми почали його порушувати ще тоді. Це повинно бути окреме обговорення на рівні Президента України, на рівні Ради національної безпеки та оборони. Питання буде вирішуватися. Ми від своєї позиції не відійдемо.
Нині, це є полеміка між двома міністрами, яка абсолютно природна. Тобто, ця полеміка не свідчить про те, що між нами існують якісь політичні колізії. Просто ставиться питання, щоб зробити все якомога краще.
Якщо ми можемо допомогти міністру внутрішніх справ провести реформу його відомства – ми йому допоможемо. У нас з ним не має принципових розбіжностей. Пан міністр (Луценко – ред.) добре розуміє, що є певні правові колізії, і потрібно знаходити вихід з цієї ситуації. Ми просто пропонуємо своє бачення, а саме – передати функцію реєстрації громадян нам, у міністерство юстиції.
Ми принаймні знайшли спільну мову щодо одного – це скасування внутрішнього паспорта. Це буде зроблено, не сумнівайтесь.