Оточення Юлії Тимошенко і досі заявляє, що не второпає, чому весь уряд відправлено у відставку, разом із секретарем РНБОУ, а не окремих "причетних до хабарництва". Проте сама Тимошенко вже зробила низку голосних заяв, які фактично унеможливили й без того малоймовірну співпрацю БЮТ і "НСНУ" на парламентських виборах. У відповідь найближчі соратники відповіли тією ж монетою. Схоже, що словесна, а можливо, і не тільки, війна між колишніми союзниками лише починається, і ми невдовзі побачимо велику кількість запеклих баталій. В інтерв’ю "Газеті" колишній радник прем’єра висловив свою позицію щодо конфлікту у владі.
- Чому Тимошенко витримала таку довгу паузу після відставки уряду перед тим, як звинуватити оточення глави держави в корупції та оголосити про наміри самостійної участі у виборах?
- Вона сподівалася, що Президент пояснить, яку позицію займав, коли ухвалив рішення про звільнення Тимошенко з посади глави уряду. От ви знаєте, чому Ющенко прийняв рішення про її відставку? Я не знаю і Юлія Володимирівна не знає. Можливо, що буде якесь пояснення, бодай символічне.
- Є версія, що впродовж цієї паузи тривали переговори про подальшу співпрацю між командами Тимошенко та Ющенка…
- Та які там переговори. Було просто взято максимально довгу перерву, щоб почути пояснення Президента.
- Тобто відставка для прем’єр-міністра була несподіванкою?
- Ну, чому, звільнення очікували. Але ми передбачали, що вона буде прив’язана до якоїсь важливої причини, наприклад під час підготовки до паливного сезону. А так уряд був на злеті, всі показники більш ніж плюсові, й у цей час звільнення таки було неочікуваним.
- Найімовірніше, що в новому Кабміні прізвища Тимошенко не буде. Чи обговорювали умови, за яких була б можлива протилежна ситуація?
- Якщо в парламенті не проголосують за кандидатуру Юрія Єханурова, то Тимошенко є дуже перспективною кандидатурою.
- Усе ж відомо, що ще до відставки Кабміну вели переговори, і сам Ющенко заявив, що не планував робити цього, але було порушено домовленості. Що вам відомо про них?
- Жодних домовленостей не було порушено, і жодних домовленостей при призначені уряду, крім того, що кандидатури всіх міністрів вносить Президент, теж. Тобто Тимошенко отримала команду, не знаючи, чи вміє вона грати, умовно кажучи, у футбол, чи ні. А завдання поставлено на рівні перемоги в лізі чемпіонів. Цього не вдалося досягнути, оскільки сезон ще не почався, не кажучи вже про вміння грати більшості членів команди. Однак показати нормальну гру вона змогла.
- В інтерв’ю "Коммерсанту" пані Юлія заявила, що фракція БЮТ не голосуватиме за нового прем’єра. Як ви гадаєте, чому?
- Причина дуже проста, і я вже озвучив її: не відомо, чому звільнено попередній склад уряду, то який сенс голосувати за новий?
- Якщо все ж уряд набере необхідну кількість голосів, БЮТ підтримає його курс чи ігноруватиме і запропонує альтернативу?
- Ми не будемо опозиційними. Але чи критикуватимемо його діяльність? Так, це наше право як учасників коаліції. Коли ж ітимемо на вибори окремо, але паралельними шляхами, то відповідно матимемо змогу гостріше критикувати дії уряду, які, на наш погляд, цього заслуговують.
- Чи планує БЮТ якимсь чином узгоджувати свої дії з "НСНУ" під час "паралельного шляху" на вибори?
- Що є нашою основною метою, йти на вибори єдиним списком чи виграти вибори? Виграти вибори. Чи можна виграти вибори з різними списками? Можна. Ось і все. Предметом узгодження дій, і це вже остаточно вирішено, не буде формування єдиного списку, але предметом переговорів може бути проект укладання коаліційної угоди та створення владної коаліції вже 2006 року. Не варто забувати, що 1 січня набуває чинності конституційна реформа, й відповідно уряд формуватиме парламент. Відповідно тепер уже можна починати обговорювати якісь попередні домовленості про формування уряду, але не більше. Межу єдиного списку, ще раз наголошую, пройдено.
- Наскільки кардинально БЮТ змінить стратегію діяльності, враховуючи виборчу перспективу, після такого потужного конфлікту з пропрезидентськими силами?
- Я не казав би, що стануться якісь суттєві зміни, звісно будуть певні нюанси. Це усвідомлення команд на місцях, що адаптувати свою політику до політики влади партії і пояснювати виборцям, чому влада зробила те чи се, вже не доведеться. Загалом орієнтири, відповідно до яких працюватимуть люди на місцях, змінилися. Ну, а про якийсь тиск чи дискомфорт із боку пропрезидентських сил іще не йдеться, бо, по-перше ще дуже рано, а по-друге, навряд чи на таке піде демократично обраний Президент. Не думаю, що використовуватимуть вплив Дріжчаного (
новий глава СБУ, – "Газета"), який є людиною Порошенка, та вплив на правоохоронні органи тощо. Якщо хтось і захоче розкрутити цей маховик до виборів, то, найпевніше, що на це просто не вистачить часу. Але я особисто не відкидаю цього.
- Вам відомо справжні мотиви, якими керувався Олександр Турчинов, коли подавав заяву про відставку, адже його офіційне пояснення звучало дещо незрозуміло?
- Оточення Ющенка боялася Турчинова, оскільки він не був їхньою людиною і з ним неможливо було домовитися. Турчинов є людиною Тимошенко, і це був додатковий аргумент, щоб його позбутися. Чинник приналежності до різних команд завжди міг спрацювати і міг бути джерелом постійного тиску. Не вдаватимуся в подробиці, думаю, що Олександр Турчинов невдовзі сам дасть прес-конференцію і про все розповість. Потрібно розуміти, що він зберіг у голові дуже велику кількість фактів, і ця прес-конференція для багатьох буде неприємною.
- Тепер Юлія Тимошенко, лідер БЮТ, один із найпопулярніших політиків України. Очевидно, є чимало охочих підсилити її команду, в тому числі й з-поміж колишніх друзів старої влади. Як плануєте виходити із ситуації, в якій, з одного боку – зі спокусою отримати додаткові ресурси, а з іншого – дискредитувати себе в очах виборів?
- Коли говорити про виборчий список, то його складатимуть відповідно до багатьох критеріїв, у тому числі з урахуванням рейтингу того чи іншого політика. Присутність там випадкових, чи, як заведено їх називати, комерційних фігур, буде мінімальною. Це ті люди, які зробили собі ім’я в політиці. Я завжди був і залишаюся переконаним у тому, що парламент усе ж є клубом політиків. Тобто список буде складено максимально якісно. Щодо місцевих виборів, то там буде значно складніше контролювати процес і це вже лежатиме на совісті місцевих керівників.
- Позицію фракції БЮТ у парламенті переглянуть у проекції на подальшу співпрацю з пропрезидентськими фракціями?
- Ці процеси можуть початися в тому випадку, коли буде спровоковано якісь перепалки. Але думаю, здоровий глузд вкаже, якщо потрібно буде ухвалювати для України важливі законопроекти, то співпраця буде. Парламентська співпраця – це дещо інше, ніж загальна політична. На загальному рівні можуть бути конфронтації, а у ВР знайдені точки дотику. Я зовсім не турбуюся за парламентські стосунки, а от проблема може бути в регіонах у стосунках партійців БЮТ і, скажімо, "НСНУ". Прикладом є останнє інтерв’ю Олійника, який до того часу не бачив, як "погано" працює Кабінет Міністрів, і раптом прозрів. Боюся таких перегинань палиць на місцях.
- З якими силами БЮТ посилить співпрацю перед виборами?
- З усіма політичними силами, які поділяють цінності Майдану. Я розумію, що ви маєте на увазі. БЮТ і партія "Батьківщина", зокрема, відчувають себе абсолютно самодостатніми силами й ми не шукаємо посилення в інших політичних структурах, але й не відмовимо на відріз тим, хто захоче з нами співпрацювати.
- Екс-прем’єр заявляє, що відставний держсекретар глави держави Олександр Зінченко отримає роль у виборчій кампанії БЮТ. Якого плану може бути ця роль?
- Усе наразі на рівні прогнозів і майбутньому залежатиме, знову ж таки, від конфігурації сил, які підуть на вибори під прапором БЮТ. Наскільки я розумію, Зінченко достатньо активно співпрацює з "Порою", і там розглядають можливість очолення ним списку цієї сили. Я не відкидаю, що "Пора!" може бути учасником нашого блоку.
- Після звинувачень Олександра Зінченка найближчих соратників Віктора Ющенка в корупції правоохоронні органи заявляють, що належних доказів цих звинувачень немає. Однак звинувачення також звучали і з уст Юлії Тимошенко. Наскільки вагомими може виявитися її доказова база в цьому випадку?
- Повірте, що є. Адже посада, яку вона обіймала, була дотичною до потоку документів, які й можуть бути такими доказами. Без доказів ніхто не починав би цієї розмови. Якщо хтось вважає, що це не правда, то прошу дуже: подавайте до суду і, незважаючи на те, чи віримо в компетентність судів. Є публічна опінія, і треба використовувати її.