Бывшее руководство «Украинского центра по обслуживанию пассажиров на железно-дорожном транспорте» украло у государства
16 миллионов гривен, сообщили
"Фразе" в пресс-центре "Укрзалізниці".
Согласно сообщению пресс-центра: "Порушення на загальну суму понад 16 мільйонів гривень виявлено в результаті комплексної ревізії фінансово-господарської діяльності Державного підприємства „Український центр з обслуговування пасажирів на залізничному транспорті” (ДП УЦОП). Перевірка проводилась згідно з наказами Генерального директора Укрзалізниці представниками Контрольно-ревізійного управління.
Під час перевірки виявлено цілу низку злісних порушень, найбільш кричуще з яких – створення Закритого акціонерного товариства „Український центр з обслуговування пасажирів на залізничному транспорті” та отримання ним в оренду на 10 років готелю „Експрес” на бульварі Шевченка в Києві.
ЗАТ УЦОП було створено намаганнями колишнього начальника Південно-Західної залізниці Олексія Кривопішина, який у той час очолював ДП УЦОП. Формально ЗАТ УЦОП було створено трудовим колективом ДП УЦОП, а фактично – його створив О. Кривопішин для перекачування коштів з очолюваного ним Державного підприємства. До речі, вже ставши начальником Південно-Західної залізниці, Олексій Кривопішин постійно „опікувався” долею рідного підприємства. Протягом останніх трьох років директором і ЗАТ, і ДП УЦОП була одна й та сама людина – О. Левчун. Це дозволяло вільно переводити кошти з державного підприємства до ЗАТ, надавати підприємству за рахунок державних коштів безвідсоткові позики та фінансову допомогу.
Що стосується готелю „Експрес”, разом з приміщенням залізничних кас він входив до цілісного майнового комплексу ДП УЦОП. Цей комплекс входив до переліку підприємств, що не підлягають приватизації та корпоратизації. У 2001 році ДП УЦОП направляє до Укрзалізниці та Міністерства транспорту листи з пропозицією виділити зі складу цілісного майнового комплексу будівлю готелю „Експрес”. До речі, листи ці потім було знищено з незрозумілих причин. Відповідно до ст. 14 Закону України „Про оренду державного та комунального майна”, виділити з цілісного майнового комплексу його частину можна було лише наказом Міністерства транспорту. Однак, як з’ясувала перевірка, такий наказ ніколи не видавався. Незважаючи на це, Укрзалізниця листом за підписом тодішнього гендиректора Г. Кирпи та Мінтранс листом за підписом заступника Міністра А. Демиденка повідомляють, що не заперечують проти виділення „Експресу” зі складу цілісного майнового комплексу та його подальшої передачі в оренду ЗАТ УЦОП терміном на 10 років.
Було проведено інвентаризацію майна та експертну оцінку приміщення, що передавалось в оренду. Однак, у звіті експертної оцінки не визначено, які саме приміщення будівлі підлягають оцінці, у планах БТІ не зазначено відчужену територію та не вказано, які саме кімнати у приміщенні квиткових кас поруч з готелем передаються орендареві. Була вказана лише загальна площа приміщень, що залишається у ДП УЦОП – 5956,4 квадратних метрів. Фактично, у ДП УЦОП залишилось приміщення квиткових кас, а ЗАТ УЦОП отримало готель „Експрес”. Його було передано орендареві регіональним відділенням Фонду держмайна України у м. Києві. „Особливу” роль у цьому відіграло колишнє керівництво Фонду (дехто з учасників цих подій, до речі, й досі працює у ФДМУ). З боку ЗАТ УЦОП догові підписав Олексій Кривопішин.
З точки зору здорового глузду, передача в оренду державного майна - готелю „Експрес” - закритому акціонерному товариству була не вигідна ані Укрзалізниці, ані, відповідно, державі. Адже Укрзалізниця не отримувала ані копійки за оренду готелю, а всі прибутки від діяльності готелю надходили виключно до ЗАТ УЦОП. До речі, щомісячна орендна плата за 19-поверхову будівлю в центрі столиці була визначена у розмірі 32 тисячі гривень. Навіть враховуючи те, що час подій – 2001 рік, сума явно замала. Для порівняння, одразу ж після укладення договору про оренду готелю, ЗАТ УЦОП здає в суборенду ДП УЦОП частину приміщення площею близько 500 квадратних метрів за 22 тисячі гривень на місяць, покриваючи таким чином більшу частину своїх витрат на оплату оренди готелю. При цьому здавати зазначені приміщення в суборенду ЗАТ УЦОП не мало ніякого права, нині договори суборенди вже розірвані новим керівництвом ДП УЦОП.
Виділивши готель „Експрес” зі складу цілісного майнового комплексу та взявши його в оренду, ЗАТ УЦОП отримало можливість на власний розсуд розпоряджатись усіма отриманими приміщеннями. Після чого послідували махінації з приватизацією кількох об’єктів нерухомості, що були орендовані разом з готелем. Це, зокрема, виробничо-заготівельний комплекс „Термінал” на Привокзальній площі та будинок для кондиціонерів поряд з будівлею готелю „Експрес”. Слід зазначити, що згаданий „будинок для кондиціонерів” – це повноцінна 4-поверхова будівля загальною площею понад 500 квадратних метрів, а „Термінал” включає в себе будинок бази поруч з Центральним залізничним вокзалом загальною площею понад 1500 квадратних метрів, та два значно менших об’єкти – кам’яний кіоск площею 55, та сарай-майстерню площею 150 квадратних метрів. Навіть такими „дрібницями”, як сараї та кіоски не нехтував О.Кривопішин, привласнюючи державне майно. Однак, якщо розібратись, приміщення в центрі Києва – не така вже дрібниця. З Міністерства транспорту до Фонду держмайна було направлено клопотання про включення деяких об’єктів нерухомості у перелік об’єктів, що можуть бути приватизовані у 2004 році. Один із заступників голови Фонду затвердив цей перелік і власноруч підписав із ЗАТ УЦОП договір купівлі-продажу. В результаті були приватизовані шляхом викупу вищезгадані приміщення для кондиціонерів, база на Привокзальній площі та ще кілька об’єктів нерухомості.
Це лише невелика частина махінацій, що були скоєні колишнім керівництвом Південно-Західної залізниці та УЦОПу. Наразі за фактами зловживання службовим становищем посадовими особами ДП УЦОП та ЗАТ УЦОП Генпрокуратурою України порушено кримінальну справу. Директор ДП УЦОП О. Левчун знаходиться на лікарняному, а колишній начальник Південно-Західної залізниці О. Кривопішин переховується від органів слідства".