Львів знову не зміг втілити в життя систему обліку оплати проїзду

Вже протягом 10 років львів’яни ніяк не можуть скористатися перемогами е-квитка для оплати проїзду в громадському транспорті. Е-квиток допоможе ліквідувати «чорну готівку». 

Відома сума компенсації для відшкодування перевізникам. Нарешті – це просто зручно пасажирам. Також дозволяє місту диктувати умови перевізникам, а не навпаки. Про історію е-квитка у Львові йдеться у статті Еспресо.Захід

Початок проєкту е-квитка

У 2012 році передбачалося розпочати проєкт, але депутати міськради не проголосували за це питання. У 2014 році на прохання громадськості було створено робочу групу, і вже з січня 2017 року передбачався запуск системи. Займатися запровадженням е-квитка мав би Львівавтодор, фінансування – за кошти ЄБРР. Проте, робота групи швидко прийшла до занепаду.

Зміни керівників та тендерні процеси

Діяльність другої робочої групи з 2016 року була більш успішною – вдалося підписати угоду з ЄБРР про кредитування системи е-квитка на 10 млн грн. Але, за словами Сергія Журбенка, тодішнього начальника відділу автоматизованих систем оплати проїзду ЛКП «Львівавтодор», час був змарнований через небажання міського голови сприяти запровадженню е-квитка.

Ситуація до 2020 року – зміни у керівництві Львівавтодору, міському управлінні транспорту, Львівелектротрансі, півторарічні тендери. Нарешті після численних судів та скарг був визначений переможець – чесько-український консорціум Mikroelektronika та SoftServe.

Безрезультатний початок: скандали, тестування

Після звільнення Журбенка під надуманим приводом, е-квитком почали займатися Андрій Білий, блогер та неформальний куратор транспорту у місті, разом з Оксаною Естеферовою, директоркою Львівавтодору. Перші валідатори почали встановлювати лише навесні 2021 року. Міські чиновники запевнили, що з 2022 року система запрацює. 

Але проблем виявилося ще більше: коронавірус, проблеми з бюджетом та хмарним середовищем, брак кваліфікованих ІТ-фахівців, чергова ротація у керівництві транспортних підприємств, ламання валідаторів та безліч інших нюансів.

У зв’язку початком війни роботи повністю зупинилися. Влітку з’явилася інформація про недобросовісних підрядників. Наразі виявилося, що 20% робіт досі не виконані, а на ProZorro з’явився новий тендер від ЛКП «Львівавтодор» на запровадження е-квитка.

2023 – продовження серіалу триває

Можливо, е-квиток нарешті і запрацює. Принаймні компанія Mikroelektronika стверджує оптимістично. Але є нові і старі проблеми – комунікація замовників з підрядниками, обмаль бюджетних коштів. Проте, як стверджує економічний експерт Віктор Гальчинський, під час війни запровадження е-квитка можливо лише за умови , коли міська влада буде вважати громадський транспорт важливою соціальною послугою для львів’ян, а не бізнесом.