Які ліки проти бронхіту найбільш ефективні

Бронхіт – це запалення слизової оболонки бронхів. Цей діагноз – одна з найпоширеніших причин звертання до сімейного лікаря в холодну пору року, згідно з дослідженнями медиків. Хвороба підлягає ретельному та грамотному лікуванню: якщо не звертати увагу на симптоми, то бронхіт трансформується в запалення легенів або переходить у хронічну форму. Ліки від бронхіту призначає лікар, виходячи з причини виникнення хвороби та стану пацієнта.

Чому виникає бронхіт

Бронхіт найчастіше має інфекційну природу: хворобу викликають віруси чи бактерії. Тому її так легко підхопити: хворій людині достатньо чхнути, і всі, хто були поруч в цей момент, потрапляють до групи ризику. До вірусів-збудників бронхіту належать коронавіруси, грип, туберкульоз. Характерні симптоми бронхіту:

- кашель, спочатку сухий, потім – мокрий;

- утруднення дихання;

- інтенсивне виділення мокротиння;

- підвищення температури, лихоманка;

- слабкість, млявість.

У двох різних людей симптоми будуть варіюватися. У когось температура підіймається незначно, а інша людина страждає від жорсткої лихоманки. В одних випадках відчувається слабкість, в інших – ні. Спільною рисою є кашель – інтенсивний, виснажливий, він повертається декілька разів на добу. 

Види бронхіту

Розрізняють бронхіт гострий та хронічний:

1. Гострий спричиняється вірусною чи бактеріальною інфекцією. Лікується протягом 10 днів. Після одужання симптоми повністю зникають.

2. Хронічний триває тижнями, з рецидивами. Повного одужання добитися складніше, ніж у випадку з гострою формою. Викликається постійним впливом шкідливих факторів, тож на хронічний бронхіт часто хворіють курці та люди, що працюють у шкідливих умовах. Ще одна можлива причина – алергія. 

Як зрозуміти, що бронхіт перейшов до хронічної форми? Якщо людина кашляє більшість днів протягом двох місяців не менше трьох разів на рік і це відбувається два роки поспіль.

Від гострого бронхіту слід відрізняти загострення хронічної форми. Якщо в «спокійній» стадії кашель турбує незначно (настільки, що дехто нехтує симптомами та не звертається до лікаря), то на етапі загострення кашель стає сильним, із задухою. Кількість мокротиння зростає, воно густішає. Якщо в мокротинні помітні вкраплення крові або гною, слід негайно звернутися до сімейного лікаря або пульмонолога.

Лікування бронхіту

Нехтування необхідністю відвідати лікаря призводить до серйозних наслідків. Бронхіт, який не почали лікувати вчасно, призводить до обструкції (вкрай гострої фази хвороби, коли людина задихається), пневмонії, легеневої гіпертензії, деформації стінок бронхів, навіть порушень в роботі серця.

Лікування визначається причинами хвороби. При бактеріальній інфекції призначаються антибіотики, при вірусній – антивірусні препарати. Для позбавлення від кашлю пацієнт приймає відхаркувальні ліки. При обструктивному бронхіті, коли є ризик задухи, призначають бронхорозширювальні засоби. У гострій фазі використовуються жарознижувальні. При алергії до терапії підключають антигістамінні препарати.

До загальних рекомендацій щодо лікування бронхіту відносять такі поради: пити якнайбільше рідини, уникати застуди, особливо в холодну пору року, обов’язково доводити лікування до завершення.