«Кроитель» Украины Роман Бессмертный уже сегодня пересчитывает голоса в будущем парламенте, «молотит» свою реформу и даст каждому украинцу ветеринара и участкового. Об этом он рассказал в блиц-интервью корреспонденту
«Фразы».
Чи виправдано те, що на парламентські вибори 2006 року Ющенко, Тимошенко та Литвин будуть йти одним блоком?
Якщо ми будемо йти окремо, то наберемо не більше 40%. Якщо разом – це 52%. А ви розумієте, якщо це пряма „конвертація” в голоси у парламенті, при таких показниках останніх буде не менше ніж триста. А вже тут на перше місце виступає задекларована Президентом ідея об’єдння нації, українського народу, вона втілюється через такі конкретні політичні кроки.
Коли Вами буде подано законопроект про адміністративно-територіальну реформу?
Ми розглянемо його в четвер на засіданні Кабінету Міністрів, але я сьогодні звернувся і до Президента з листом, щоб законопроект „Про територіальний устрій”, законопроект „Про Кабінет Міністрів” і концепція адміністративної реформи, концепція публічної влади – була розглянута на Національній Раді з питань розвитку місцевого самоврядування при Президентові України. Як тільки ми пройдемо ці всі етапи, документ обов’язково буде направлений до Верховної Ради. Тобто, навіть після його подання я зацікавлений у тому, щоб його „молотили” якомога більше, треба „зерно це вимолотити з цієї пшениці”.
Романе Петровичу, як буде влада вирішувати таку проблему: які райони залишаться головними, а які райони ліквідують взагалі?
Ще з часів Адама Сміта і Карла Маркса конкуренція і кооперація – це шлях інтенсифікації влади і виробництва. Тому, навіть такі послідовні противники пропонованої нами реформи, як Володимир Миколайович (Стретович – ред.) допускають помилку, вважаючи її джерелом зловживань.
В фокусі адміністративної реформи, яким ви бачите розвиток міста Києва в майбутньому: чи потрібно йти шляхом створення міст-супутників, чи все ж потрібно, щоб Київ поглинав сусідні міста?
Це запитання стоїть в контексті двох концепцій розвитку міста. Є так звана „європейська концепція”, про яку говорить Євген Дмитрович Жовтяк, і є так звана „азіатська концепція”, про яку говорить Олександр Олександрович Омельченко. Якщо навіть Токіо розвивається за „європейською концепцією”, Москва, до речі – за „азіатською”, Києву розбудовуватися за „азіатською концепцією” абсолютно недоречно. Тому що, столиця за внутрішнім стилем є європейським містом. Тому, я більш схильний до тієї моделі, про яку говорить Жовтяк.
Пан Жовтяк сказав, що для проведення адміністративної-територіальної реформи в Київській області потрібно 850 мільйонів гривень. Чи погоджуєтеся ви з цією цифрою?
Мова йде про перерозподіл цієї суми в межах перерозподілу повноважень, а не про те, що до тих коштів, які закладені в бюджеті, додати ще й ці кошти. Сума ця сьогодні є, але вона знаходиться в бюджетах центрального рівня, субрегіонального рівня, регіонального рівня, і так далі. Плюс до того, ми говорили на нараді з Жовтяком щодо об’єктивності методики розрахування цієї цифри. Коли ми говоримо про необхідність бюджетних розрахунків на одну людину, скажімо в секторі медичного обслуговування, освіти, то коли я бачу, що представляються розрахунки на одне ліжко-місце, то я розумію, наскільки вони достовірні. Над цим потрібно працювати.
Дуже багато голів сільських рад бояться, що їх ради просто ліквідують...
По-перше, навіть в селах, де сьогодні немає жодної обраної повноважної фігури, там буде обиратися представник влади. Це буде або староста, або війт, або голова, і так далі. По-друге, штат апарату в громаді кількістю в 12 тисяч, буде складати не менше 12 осіб. В такій громаді буде нотаріус, юрист, санітарний лікар, ветеринарний лікар, землевпорядник, дільничний міліціонер. Все те, що стосується забезпечення життєдіяльності людини на сьогоднішній день – все це розробляється.
Плюс до того, напрацьовуються варіанти, які стосуються фінансування цих об’єктів. Я не випадково вам сказав, що на сьогодні ситуація розраховується на бюджетну установу: школа, дитячий садок, кількість ліжко-місць, а не на дитину, не на хворого, в кінці-кінців не на тварину, яку потрібно привити ветеринару в селі, щоб вона сказом не захворіла. А все це має розраховуватися на необхідні послуги необхідному об’єкту. А не так як сьогодні. Тому, коли розрахунки подала Київська область, ми їх збирали до найменшої частинки. Тобто, брали всю інфраструктуру по області, соціальні заклади, кількість населення, структуру цього населення. І вираховували ці цифри, про які говорив Євген Дмитрович (Жовтяк – ред.).
Поки ми не зможемо вірно визначити які суми і на кого потрібно витрачати, говорити про успішність реформи не варто – без цього наш „караван” далеко не зайде. Адже в цьому каравані є багато складових: є адміністративні повноваження, є структура управління, є апарат, є бюджет, є система оподаткування, є взаємовідносини з державними органами, є контроль. Всі ці складові треба вивчити серйозно, і по всіх них мають бути прийняті закони.
Мене найбільше зараз бентежить те, що ми почали цей рух, і цей рух не дає матеріалу, який свідчив би про розв’язання тих зауважень, про які говорять люди з районів. Тобто є якийсь тромб, і цей тромб стоїть на рівні району.