Сьогодні виповнюється рівно тиждень як після скандального розпорядження уряду Азарова українці вийшли на вулиці захищати своє право на європейське майбутнє. У Києві і багатьох містах України сотні тисяч людей взяли участь в акціях протесту на євромайданах з вимогою до української влади підписати на саміті у Вільнюсі Угоду про асоціацію з Європейським союзом.
І хоча масові демонстрації носять виключно мирний характер і намагаються зайвий раз не політизувати ситуацію, час від часу виникають сутички і протистояння між мітингувальниками та працівниками правоохоронних органів. Найбільш показовим у цьому плані був конфлікт на Європейській площі у Києві, коли серед
Як зясувалося, у знайденому мікроавтобусі перебували співробітники СБУ, які вели прослуховування частот рацій і телефонів народних депутатів та лідерів опозиції, що порушує закони та Конституцію України. Після того, як громадським активістам вдалося потрапити всередину автомобіля, там було виявлено прослуховуючу апаратуру і матеріали, що свідчили про незаконне прослуховування народних депутатів.
В той час як лідери опозиції закликали людей не піддаватися на провокації та мирно врегулювати конфлікт, емоційно заряджений натовп почав трощити автомобіль СБУ, бити вікна та витягувати з нього озброєних правоохоронців. Спроби невідомих перевернути автівку спровокували жорстку бійку між «Беркутом» та учасниками мирної акції протесту. Ситуація почала виходити з-під контролю...
На щастя на місці подій перебували народні депутати. Їм вдалося не допустити масового кровопролиття внаслідок протистояння понад тисячі «беркутівців» з мирними демонстрантами, серед яких було багато жінок та дітей. Страшно навіть уявити, до яких наслідків привели б ці сутички, якби не оперативне втручання народних обранців.
Зокрема народні депутати від «Батьківщини» та «УДАРу» Арсеній Яценюк, Артур Палатний та Микола Катеринчук запобігли саморозправі розлючених мітингувальників над працівниками СБУ і домоглися того, що «Беркут» відступив. На місце сутичок народні обранці викликали слідчо-оперативну групу та організували «коридор» для того, щоб передати для огляду автомобіль із прослушкою. Таким чином вдалося погасити конфліктну ситуацію і мінімізувати небезпеку травмування учасників протесту.
Пізніше «ударівець» Артур Палатний розповів журналістам, що це була організована провокація з боку силовиків, щоб створити підстави для розгону людей. «Влада не чекала на такий масовий спротив українського суспільства на своє рішення звернути з шляху євроінтеграції. Люди масово вийшли на євромайдани відстоювати своє право на краще життя і ці акції протесту є мирними. Не можна вестися на провокації влади, бо як тільки протести вийдуть за рамки законодавства, якщо буде порушуватися громадський порядок, правоохоронці отримають дозвіл на жорстокий розгін демонстрантів. Опозиції та координаторам євро майданів треба робити усе можливе, щоб внаслідок масових акцій жодна людина не постраждала», наголосив нардеп.
У свою чергу президент України Віктор Янукович заявив, що у влади є достатньо сил, аби розігнати акції прихильників євроінтеграції, проте пообіцяв поки цього не робити. «Дуже важливо, щоб учасники протестів не застосовували силу і не порушували закони. Як тільки хтось буде це робити, безумовно, правоохоронні органи відреагують. І цих сил достатньо, щоб відреагувати», зазначив він.
Наразі дуже важливо зберігати спокій серед учасників протестних акцій. У ці години у Вільнюсі вирішується доля України і від рішень української влади залежатимуть подальші дії захисників євроінтеграції. Вже зараз опозиційні політики та громадські активісти повинні домовитися про узгоджені наступні кроки на випадок, якщо президент Янукович все ж таки не підпише Угоду про асоціацію з ЄС. Бо якщо правильно не спрямувати незадоволений натовп людей, мирна «єврореволюція» може перетворитися на криваве побоїще.